Archívum - 2020. augusztus

Menetrend

Tőrös István

aranysas.hu

Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis modernizált hangárjában két acélszürkére festett H145M, két hajózó és két műszaki katona vár, hogy segítségükkel az Aranysas olvasói megismerhessék a Tisza-part felett gyakran feltűnő helikopterflotta immár több mint fél éves újdonságait. A látogatás végén Dr.Koller József dandártábornok foglalja össze számunkra a 2020 végéig sorra kerülő változásokat.

Az „Ancsa” születése

Kővári László

aranysas.hu

Az ötvenes években a szovjet légierő légi szállítási kapacitása, megfelelő gépek hiányában nagyon alacsony szintű volt. A lassú, kis teherbírású Li-2 és IL-14 leváltására azonban hosszú időn keresztül nem került sor.

Szolgálati nyugdíj

Kővári László

aranysas.hu

Légierőnk légi szállítási kapacitását hosszú időn keresztül biztosították az 1974-ben rendszeresített An-26-os repülőgépek, amelyek további üzemben tartása már nehezen volt megoldható. A párját ritkítóan hosszú pályafutás 2020 júniusában ért véget, az ez alkalomból szervezett megemlékezést követően még „kirepülték” az utolsó órákat is a típus egyetlen, még üzemképes példányából, pedig 2019 végén még remélni lehetett a következő üzemidő-hosszabbítással együtt járó nagyjavítás megvalósulását. Tovább »

Tajvani döntés

Kiss Roland

aranysas.hu

Mindenféle túlzás nélkül állíthatjuk, hogy az F-16 Fighting Falcon minden idők egyik legnagyszerűbb harci gépe, sőt a 4. generációs típusok közül valószínűleg a legsikeresebb, ha a legyártott darabszámot (több mint 4600) és a rendszeresítők számát nézzük. A típus talán utolsó verziója az F-16V Viper, amely a legújabb technológiát ötvözi, a jól ismert külsővel.

Vadászszezon

Trautmann Balázs

aranysas.hu

A jelek szerint napjaink proxyháborúiban a már jól ismert, felbérelt fegyveresek mellett immár ténylegesen is elterjedtek a távolról irányított, felfegyverzett repülőgépek. Szíria és Líbia példája mutatná a hadviselés XXI. századi módszereit?

Ráncfelvarrás

Kővári László

aranysas.hu

A kínai ipar rohamos fejlődéséről senkit sem kell meggyőzni, az általunk is használt elektronikai eszközök jelentős mennyisége részben vagy egészben az ázsiai országban készült. A fejlődés természetesen nem csak a számítástechnikára és a szórakoztató elektronikára korlátozódott, hanem a hadiiparra is, ennek egyik reprezentánsa a Csengdu J-10 vadászbombázó.

Fantázia-repülőgép

Kárpáti Endre

aranysas.hu

Hidroplán. Vízről fel- és leszálló repülőgép, amely az úszóképes kialakítása miatt jóval gyengébb teljesítményű szárazföldi társainál. Általában. Az ötvenes években ugyanis nagyon komoly kísérletek zajlottak egy olyan vízi vadász­géppel, amely nem maradt volna szégyenben a betonról induló vasakkal szemben. Nem sokon múlott, hogy a világ egyetlen szuperszonikus hidroplánja végül megrekedt prototípus szinten.

Az utolsó dobás

Kiss Roland

aranysas.hu

1945 áprilisa elhozta a háború európai részének utolsó felvonását. A légi háború nem szünetelt, inkább egyoldalúvá vált, mivel a német gépek egyre kevésbé tudtak szerepet játszani benne. Eközben a dráma is tetőfokára hágott, a birodalom romjai között sokan felkészültek a végső harcra, míg menekültek milliói igyekeztek nyugatra jutni a szárazföldön vagy a tengeren.

Az élet megy tovább

Tőrös István

aranysas.hu

Az egész országhoz hasonlóan a szolnoki RepTárban is megállt az élet március közepén. A szigorú rendszabályok részleges feloldása után a teljesen bezárt repülőmúzeum először csak a szabadtéri részlegét nyithatta meg, de június elejétől már ismét látogatható a fedett kiállítótér is. Kovács Ákos ügyvezető igazgatót így most már nemcsak a nehéz időszakról, de a második félév tervezhető eseményeiről is kérdezhettem.

Gyászoló hómadarak

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A kanadai légierő bemutató csapata, illetve az általa használt sugárhajtású oktatógép Európában nem túlságosan ismert. A két téma bemutatása egyébként is adta magát, ezt nemrég sajnos egy katasztrófa időszerűvé is tette.

Halálos szivarok

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Lassú, sérülékeny, de jelentős bombaterhelést tud magával vinni. S nem mellesleg nagyon látványos is: az első világháború légi hadviselésének érdekes epizódja volt a vaskeresztes német léghajók méltóságteljes rohama London ellen.

Örökös második

Obuch László

aranysas.hu

A Spitfire különböző változatai a sajtóban és a mozifilmekben is sztárként viszik el a pálmát a sokkal több győzelmet arató, mégis háttérbe szoruló Hurricane századok elől. Egy különleges pilóta történetén keresztül szeretném bemutatni az Mk.I változatot kicsiben és nagyban az olvasóknak.

Máltai sólymok

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

1942 tavaszán úgy tűnt, hogy Málta ellen bármikor megindulhat a németek és az olaszok nagy támadása. A Luftwaffénak sikerült kivívnia a teljes légi fölényt a térségben. A britek ezt semmiképpen nem akarták eltűrni, ezért úgy döntöttek, hogy a viharvert Hurricane-ek helyett a legjobb saját gépeiket, a híres Spitfire vadászokat vezénylik át a szigetre. Hónapokon keresztül tartó, kegyetlen küzdelem kezdődött.

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

1942 nyarán ismét a keleti frontra vezényelték a magyar repülőket. A kivonulók állományába egy távolfelderítő, egy közelfelderítő, egy bombázó, két vadászrepülő, egy szállító század és három futárraj tartozott. A publikációk eltérő adatokat tartalmaznak a kivonuló egység megnevezésével kapcsolatban. Dr. Olasz Lajos kutatási eredményeit támasztják alá az eredeti dokumentumok, miszerint a kivonuló alakulatok az 1. Repülőcsoporthoz tartoztak, majd a fronton nevezték át 2. Repülődandárra. (Az adatok kutatása az előző rész lezárása után ért véget, ezért a megnevezés most kerül pontosításra.)