Archívum - 2020. október

Ráncfelvarrás

Kővári László

aranysas.hu

Európa ekkora pazarlást még nem csinált, mint amikor összefogás nélkül, párhuzamosan fejlesztettek ki három hasonló feladatkörű és kialakítású harci repülőgépet. A svéd Gripen, a négy ország által létrehozott Eurofighter Typhoon és a francia Dassault Rafale tipikus példája az erőforrások felesleges pazarlásának, ami még nem fejeződött be, hiszen mindhárom vadászbombázó költséges továbbfejlesztése, korszerűsítése folyamatban van. A szovjet/orosz és a kínai negyedik generációs típusokat követően most az „eurokacsák” (a vezérsík elrendezésre utaltam) friss információk alapján történő ismertetése következik, kezdve a franciák üdvöskéjével.

Francia őrjárat

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A francia katonai repülés nemcsak hosszú múltra tekint vissza, hanem számos esetben kimagasló teljesítményeket is produkált. Az egyik ilyen a légierő bemutató köteléke, amely hét évtizedes működése során több kontinens közönségét is lenyűgözte.

Esélylatolgatás

Kővári László

aranysas.hu

Az An-26-os katonai teherszállító repülőgépek kivonását követően még mindig nem született meg a döntés a váltótípusról. Azonban több fórumon elhangzottak - felelős személyektől - „sejtető” kijelentések, amelyek a konkrét gép megnevezése nélkül egyértelműen utaltak a brazil Embraer C-390 Millennium (ex-KC-390) beszerzésének tervére. Az egyik prototípus nem titkoltan marketing célból már járt Magyarországon, de a sajtó és ezen belül a szaksajtó nem kapott lehetőséget arra, hogy közelebbről is megismerkedhessen vele.

Komolyan gondolták

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Nincs olyan, magára valamit is adó második világháborús stratégiai játék, ahol nem opció az amerikai hadjárat. Nevezetesen az Európát uraló Német Birodalom egységeinek, így légierejének viharos erejű támadása a keleti part városai, s maga a főváros, Washington ellen - igába hajtva a gyűlölt ellenséget.

Elvtársi vendégség

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Az 1949-ben - akkor még véglegesnek tűnően - kettészakadt Németország mindkét „fele” frontország volt a hidegháború teljes egésze alatt. Ennek megfelelően mind a Német Szövetségi Köztársaság („nyugatnémetek”), mind a Német Demokratikus Köztársaság („keletnémetek”) területén komoly szövetséges erők állomásoztak, ami ütőképes légierőt is jelentett.

Az utolsó utáni vadászgép

Polgár Tamás

aranysas.hu

A második világháború után a Szovjetunió és az Egyesült Államok egyaránt hajtóvadászatot indított a náci Németország vezető tudósai és kutatási eredményeik után. Mellettük azonban felbukkant a háború alatt egyébként a szövetséges oldalon hadat viselő Argentína is, és igen vonzó ajánlatot tett azoknak, akik egyik nagyhatalom szíves invitálásából sem kértek, büntetlenséget, állampolgárságot és karrierjük folytatását ígérve.

Ellenfelek

Kiss Roland

aranysas.hu

1940 nyarán a világ akkori két legfejlettebb légiereje csapott össze. Írásunk az angliai csatában bevetett fő típusokat mutatja be brit, illetve német részről.

Idegen földön a hazáért

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A második világháború idején számos nemzet katonái kényszerültek arra, hogy idegenben harcoljanak hazájuk szabadságáért. A magasan képzett hajózóknak szinte mindenhol örültek, ám a leghasznosabbnak talán az angliai csata idején bizonyultak.

Bunkermúzeum

Kárpáti Endre

aranysas.hu

Van néhány olyan aviatikai múzeum a világban, ahol talán nem is annyira maguk a kiállított gépek jelentik a különlegességet, hanem a gyűjtemény elhelyezkedése. Ezek közé tartozik a göteborgi Aeroseum is.

Szuperszonikus mennydörgés

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Az 1950-es években az amerikai Republic cég egy nukleáris csapásmérőn dolgozott. Bár a konstrukciónak végül teljesen más szerepkörben kellett helytállnia, nemcsak sikeres, hanem még híres is lett.

Zero dark thirty

Obuch László

aranysas.hu

Helyi idő szerint 2011. május 2-án, hajnalban két különleges UH-60 Black Hawk helikopter lépte át a pakisztáni határt. Abbottabad város egyik kőfallal bekerített villájában az U.S. Navy SEAL Team Six egysége likvidálta Osama Bin Ladent, az évek óta keresett terroristavezért. Az amerikaiak - az időeltolódás miatt - Obama elnöktől május 1-jén 23.30-kor értesülhettek az évszázad híréről. Tovább »

Az isteni szél harcosai

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

A 2. világháború számos legendája kapcsolódik a felkelő nap országához. A császár katonái olyan elképesztő elszántsággal harcoltak, hogy közülük sokan jogosan kerültek fel vakmerőségük, embertelen kitartásuk miatt a hadikrónikák lapjaira. Egyetlen másik egységhez sem fűződik azonban olyan sok megdöbbentő történet, mint a hírhedt öngyilkos repülősökhöz, a mindhalálig tartó hűséget fogadó kamikazeszázadok tagjaihoz.

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

A magyar vadászok nem csak az ellenséggel küzdöttek bátran, hanem a német pilóták tévedései miatt a szövetségesekkel is. A távolfelderítők dicsősége tovább folytatódott és az ászok listáját is ők vezették.