Archívum - 2021. december

Harcias kukacbombázók

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A kecskeméti repülőnapon már több esetben is megcsodálhattuk a Vihar Szárnyai köteléket. Sokan nem is sejtik, hogy a látványos bemutatóval párhuzamosan milyen utat járt be a horvát légierő, melyet három évtizeddel ezelőtt háborús körülmények között, a nulláról kellett létrehozni.

Végső nyughely

aranysas.hu

2021. október 20-án vettek végső búcsút szerettei, barátai, az Aranysas magazin szerkesztősége, munkatársai és a magyar katonai repüléssel foglalkozó szakemberek és újságírók Kővári Lászlótól, immár örökös főszerkesztő- helyettesünktől. A koszorúnk szalagjára írt két szónál őszintébben nem tudtuk volna megfogalmazni érzéseinket: Megrendülten búcsúzunk…

Tűztámogatás

Kárpáti Endre

aranysas.hu

Az Airbus H145M helikopterekkel nem csak könnyű szállítási kapacitásra tett szert a Magyar Honvédség. A típushoz rendszeresítettük a HForce fegyverrendszert is, amely komoly harci képességekkel ruházza fel az Okostojásokat. Tovább »

Kék eget Guszti!

aranysas.hu

2021. október 5-én vettek búcsút szerettei, barátai és bajtársai az 55 éves korában elhunyt Murguly Gusztáv nyugállományú őrnagytól, a legendás, de már Gripen felvarrót viselő Puma század tagjától. Takács Géza alezredes a ravatalozónál elmondott beszédének néhány részletével idézzük fel az égi kötelékhez fiatalon csatlakozott vadászpilóta emlékét.

A lehetőségek vására

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Immáron tizenharmadik alkalommal rendezték meg - szeptember 28. és október 3. között - Kína legnagyobb légi kiállítását és katonai-civil repülőnapját a Hong Kong-tól nem messze fekvő Zsuhai városában. Mint mindig, idén is a hazai és külföldi érdeklődés középpontjába kerültek a valódi, már létező légi járművek, fegyverrendszerek és a jövőt bemutató makettek.

Megharcoltak érte

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Magazinunkban többször is szóba került a Ka-50/52 család. A modern helikopterről ma talán már ki lehet jelenteni, hogy kiforrottnak számít, ám hosszú időn át még a sorozatgyártása is kérdéses volt. Ezt az érdekes történetet most részletesen is bemutatjuk.

Olasz Sólymok

Giancarlo Vecchi

aranysas.hu

2021 nyarán a Baltikumban található NATO-tagállamok légterének védelmét a szövetség déli országai vették át. A korábban már bemutatott török kontingensen kívül az olasz légierő is komoly szerepet kapott.

Űrcowboyok

Schuminszky Nándor - Vincze Miklós

aranysas.hu

Dőreség lenne azt hinni, hogy az űrrepülés történetének minden részletére fény derült a XXI. század második évtizedére. Ez koránt sincs így, sőt ha fontos katonai vonatkozásai vannak a félhomályban megbúvó eseményeknek, akkor - képletesen szólva - még vastagabb a leplező függöny. Néha azonban fel-felbukkannak részletek, melyeket mozaikként összeillesztve, megtudhatunk egy s mást az eltitkolt eseményekről. Cikkünk arra keresi a választ, hogy valóban volt-e gépágyú valamelyik katonai űrállomás fedélzetén, és elsütötték-e azt valaha?

Messze szállt Messzerek

Polgár Tamás

aranysas.hu

A Messerschmitt Bf 109 becsülettel végigharcolta a második világháborút Európa és Afrika egén, egyes változatai még az ötvenes években is szolgálatban álltak. Öt példány 1941-ben Ázsiába is eljutott, és a japán hadsereg behatóan tanulmányozta azokat, egyrészt a rendszeresítés szándékával, másrészt, hogy meglévő géptípusaikat összehasonlítsák egy teljesen eltérő hadviselési filozófia mentén tervezett nyugati vadászrepülőgéppel. Ez a tény eddig sem volt ismeretlen a repüléstörténet rajongói számára. Most azonban egy japán katonai levéltárból előkerült a német gépről készült japán összefoglaló tanulmány.

Újjászületés

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A hidegháború idején Németország a NATO előretolt bástyájának számított. Területén kívül erős hadereje is fontos szerepet játszott a keleti blokkal szemben. Ezt a hatalmas gépezetet viszont évtizedes kihagyás után, a semmiből kellett létrehozni.

Felemás megoldás

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A forgószárnyas légi járművek esetében szinte mindenkinek a helikopterek ugranak be. Bár a címben említett szerkezetek leginkább a hobbirepülésből ismertek, valójában sokkal kevésbé békés célra születtek, és napjainkban is számos speciális program fut velük kapcsolatban.

A filmre vitt csoda

Obuch László

aranysas.hu

1940-ben a franciaországi Dunkerque város melletti partszakaszon több százezer brit, francia és belga katonát kerítettek be a német csapatok. A szövetséges hadvezetés a Dinamo hadművelet keretében rengeteg katonai és civil hajót mozgósítva próbált minél több életet kimenteni a náci erők szorításából. 2017-ben Christopher Nolan filmrendező elkészítette egyedi látásmódú filmjét a nevezetes akcióról.

A sivatag vándora

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

Az angol beteg című, brit-amerikai film világsikere óta sok millióan ismerik egy vakmerő magyar pilóta, Afrika-kutató és autóversenyző nevét, ám Almásy Lászlóról így is viszonylag kevesen tudják, hogy mind a két világháborúban részt vett, és a Szaharában tanúsított hősiességével kivívta Rommel tábornok őszinte tiszteletét. Fordulatokban gazdag élete tényleg a filmvászonra kívánkozott.

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

Debrődy György hadnagy gépét ellenséges terület felett 1943. szeptember 25-én lelőtték. Az előző részben olvashattak a hadnagy kalandos visszatéréséről, azonban a bevetés után még senki sem tudta, hogy túlélte-e a légi harcot.