Archívum - 2022. június

Veszteséglista

Kárpáti Endre

aranysas.hu

Az előző évtizedben többször is sikerült eljutnom olyan ukrajnai repülőterekre, amelyek nevei a közelmúltban sajnos szerepeltek a hírekben. Néhány olyan személyes emlékemet szeretném megosztani a kedves olvasókkal ezekről az utazásokról, amelyek nem kerültek be a korábbi cikkeinkbe. Tovább »

Végtelen látóhatár

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Az ötödik generációs vadászbombázó repülőgépekkel együtt érkeztek azok a „csodasisakok”, amelyek alapvetően változtathatják meg az információk megjelenítését és feldolgozását. De mit is lát repülés közben a szerencsés pilóta? Tovább »

Még szúrósabb „fullánk”

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Ha van valami, amire teljesen egyértelműen és szó szerint hollywood-i látványelemekkel mutatott rá az ukrajnai háború, az a csapatlégvédelem helye és szerepe a modern hadviselésben. Nem mindenki örül ennek a tanulságnak felhőtlenül…

Babonás mérnökök

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A szovjet honi légvédelem számos, felénk kevésbé ismert típust is alkalmazott. Jó példa erre az egyébként igen érdekes Szuhoj Szu-15, amely sajnos súlyos incidensekkel írta be magát a történelembe.

Vizsgafeladat

Gian Carlo Vecchi

aranysas.hu

2022. január 27-én a haditengerészet és a légierő részvételével közös rendezvényre került sor Pantelleria repülőterén, s ezzel párhuzamosan a Cavour repülőgép-hordozó mellett a brit Queen Elizabeth is felsorakozott a tengeren.

Együttműködés

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A világ egyetlen igazán sikeresnek tekinthető szuperszonikus utasszállító repülőgépe a Concorde volt. A szép vonalú konstrukciót két légitársaság üzemeltette. Bár pénzügyileg nem ért el áttörést, minden egyéb szempontból viszont történelmet írt.

A húsvéti offenzíva

Kiss Roland

aranysas.hu

Habár az amerikai légi támogatás jelentősen hozzájárult az északi offenzíva feltartóztatásához, eljött az ideje az ellentámadásnak is. Ugyanakkor Nixon stratégiai légi hadjáratot indított Észak-Vietnam ellen, hogy támogassa a déliek harcát, valamint visszabombázza Hanoit a párizsi tárgyalóasztalhoz.

Az igazak

Schuminszky Nándor-Vincze Miklós

aranysas.hu

Philip Kaufman 1983-as filmje Tom Wolfe 1979-ben megjelent azonos című nagysikerű regénye alapján készült, és a NASA első emberes űrkísérleteit, vagyis a hidegháború csúcspontja környékén zajló Mercury-program történetét meséli el. A könyv magyarul Bartos Tibor fordításában jelent meg 1991-ben a Háttér repülőkönyvek sorozatban. A benne megírt történetekből kitűnik, hogy a szerző legfőbb forrásai alighanem azok az általa készített interjúk lehettek, amelyeket Chuck Yeagerrel, a hangsebességet elsőként átlépő X-1 rakéta-repülőgép legendás pilótájával és Charles „Pete” Conraddal, a Gemini-, Apollo- és Skylab-programok nem kevésbé híres űrhajósával készített.

Lesz-e „Magyarmesszer”?

Toldi Miklós

aranysas.hu

Van egy ikonikus történelmi katonai repülőgép, amely különösen hiányzik a hazai múzeumok gyűjteményeiből, ez pedig a Messerschmitt Bf 109 vadászgép. A rendszerváltást követően a veterán pilóták és történészek végre méltó módon emlékezhettek meg a Magyar Királyi Honvéd Légierő egykori harcairól, katonáiról és az alkalmazott típusokról. Tobak Tibor írásait olvasva generációk ismerhették meg a Puma ezred tagjainak hősies légi csatáit és veszteségeit, amit a hadifogság embert próbáló hónapjai, majd a koncepciós perek, halálbüntetés vagy börtönévek követtek. Történetük tehát nem merült a feledés homályába, de tárgyi emlékek tekintetében vajmi kevés maradt az utókorra.

Halálos találmány

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

Roland Garros, Max Immelmann és Oswald Boelcke: ők voltak a légi hadviselés történetének első szupersztárjai. Mindhármuknak fontos szerep jutott abban, hogy az 1. világháború elején örökre megváltozzon a törékeny gépekben magasba merészkedő elszánt hajózók megítélése. Egy technikai újítás szabadjára engedte odafönt a tomboló halált, és ezzel kezdetét vette a német Fokker vadászgépek félelmetes korszaka.

Cikksorozatnak indult…

aranysas.hu

Az Aranysas magazin főszerkesztőjének ötlete volt, hogy készüljön egy cikksorozat a hazai roncskutatásról. A szerző, Magó Károly ezután kezdte tüzetesebben vizsgálni a roncskutatással kapcsolatos levéltári anyagokat, majd a visszaemlékezések, a tárgyi emlékek felkutatását és feldolgozását követően jelent meg 28 részes cikksorozata a magazinban.

Makettvilág

Obuch László

aranysas.hu

2022. március 12-én rendezte meg az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, a Szolnoki Makettezők Baráti Köre, a Turul Makett Klub és a Puma Makett Klub a XXX. Országos Makettkiállítást és Versenyt. Múlt havi cikkünk folytatásaként újabb érdekes maketteket szeretnék bemutatni olvasóinknak a kiállított darabok közül.

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

1944. áprilisától Magyarország az amerikai bombázóknak már nem csak átrepülési útvonal volt, hanem elsődleges célpont.