Archívum - 2022. december

F-16-os szamuráj

Kiss Roland

aranysas.hu

A Mitsubishi F-2 már első ránézésre sem tagadhatja le az F-16-ossal való rokonságot. Közel sem futott be azonban akkora pályát, mint az amerikai féltestvér, pedig egyáltalán nem rossz repülőeszközről van szó.

Jobb időkre várva

Trautmann Balázs

aranysas.hu

A Sivatagi Vihar zajos sikerei után a nadrágszíjmeghúzás következett számos nyugati haderőnél - és ez a folyamat nem kerülte el az amerikai légierőt sem. A mennyiség helyett jött a minőség: kevesebb, de okosabb (és öregebb) géppel rendelkezik most a csillagos-sávos légi armada.

A hetvenkedő bombázó

Kárpáti Endre

aranysas.hu

A nehézbombázó a kategória létrejötte óta mindig is lenyűgözte az amerikai katonai gondolkodást. Egybevágott azzal az elképzeléssel, ahogy szerették volna megvívni a háborúkat - távolról, akár otthonról elvinni a pusztítást az ellenséges területre, miközben a hazai föld érintetlen marad. Ennek jegyében született meg a B-52-es, ismertebb nevén a BUFF, amely lehet a Big Ugly Fat Fellow, de akár a Big Ugly Fat Fucker is. Eldöntendő kérdés.

Rodeó a dzsungel felett

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Az amerikai légierő második világháború utáni időszakának legfontosabb bombázótípusa a Stratofortress volt. A hatalmas méretű, különleges képességű repülőgép első alkalommal a délkelet-ázsiai konfliktus során indult harcba.

A túlélés iskolája

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

Gerald Wickline alezredes, John H. Yuill alezredes és John D. Ellinger százados a vietnámi háború viharvert amerikai veteránjai közé tartoztak. Az USA közvéleménye azért figyelt fel rájuk, mert a háború legvégén az ellenség lelőtte e három elszánt tiszt B-52 nehézbombázóit, ám ők óriási szerencsével és időnként emberfeletti erőfeszítéseket téve túlélték az életveszélyes kalandot.

Generációk repülték

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Az USAF bombázó haderőnemének gerincét immár hét évtizede a B-52 jelenti. Az utódait is túlélő hatalmas repülőgép üzemeltetése minden szempontból különlegesnek számít.

Nagy gép, nagy tűzerő

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Nehéz lenne a Boeing B-52 Stratofortresshez hasonló, megváltozott feladatkörű és fegyverzetű repülőgépet találni a katonai repülés amúgy roppant változatos világában. A hidegháború termonukleáris bombákkal felszerelt gyilkosából az afganisztáni front megbecsült közvetlen légi támogatója lett, mely apró bombáival hajszálpontosan tudott csapást mérni gyakran alig pár száz méterre a saját erőktől.

Csapásmérő mókusok

Obuch László

aranysas.hu

1991. január 17-én megkezdődött az első Öbölháború. Az akkor már három évtizede szolgáló B-52-es bombázók is kivették részüket a harcokból. A háború végére a nyolc hajtóműves monstrumok dobták le a legtöbb bombát és repült kilométereik száma is rekordot jelentett. A számos bevetésük közül a két leghíresebbet szeretném bemutatni az olvasóknak.

A jövő fuvarosai

Polgár Tamás

aranysas.hu

1954-ben az Egyesült Államok légiereje megkezdte a világ első hiperszonikus repülőgépének fejlesztését. Az X-15 jelzésű projekt célja nem egy minden addiginál gyorsabb repülőeszköz megalkotása volt, hanem előtanulmányként szolgált a későbbi űrrepülésekhez. A projekt látványos sikeréről rengeteg cikk és könyv született az azóta eltelt csaknem hetven évben, ám annál kevesebben ismerik a kísérletek fontos mellékszereplőit, a két speciálisan átalakított B-52 Stratofortress nehézbombázót, amelyek maguk is izgalmas életutat jártak be.

Csak a körvonala változatlan

Polgár Tamás

aranysas.hu

„Az egyetlen, amiben a jelenlegi B-52-es hasonlít az ötvenes évekbelire, a körvonala az égen”, mondta James P. Mullins tábornok az Air Force Magazine-nak 1987-ben, a nehézbombázó első korszerűsítési programjának bemutatóján. Az azóta eltelt harmincöt év alatt a gép modernizálása tovább folytatódott, s a ma rendszerben álló 76 darab B-52H hamarosan már nyolcvanas évekbeli önmagára is csak körvonalában hasonlít majd. Az öreg sárkányok azonban jól bírják a folyamatos „kalapálgatást”.

Hosszú veszteséglista

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A B-52-esek immár hetedik évtizede róják az égi országutakat, s ez idő alatt komoly teher hárult rájuk. A több mint hétszáz példányban épült típussal így sajnos - nem meglepő módon - számos különleges esemény is történt. Tovább »

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

Június hónap hősies küzdelmeket hozott, ám komoly veszteségek árán. Annyi azonban biztos, hogy a bevetés alól még másnaposan sem keresett kibúvót senki...