Archívum - 2024. január
Országjárás I.
Tőrös István
A Magyar Honvédség Adaptive Hussars 2023 hadgyakorlata a légierő számára is adott újszerű feladatokat. A forgatókönyvek tervezői szerint ezúttal nem kiépített repülőtérre kellett kitelepülniük az MH Szentgyörgyi Dezső 101. repülődandár pilótáinak, műszaki katonáinak és eszközeinek, hanem egy 2500 méteres betoncsík mellé a Balaton térségében.
Országjárás II.
Tőrös István
Ha már lúd, legyen kövér - tartja a közmondás, így az előretolt sármelléki bázis Gripenjei ellátogattak Debrecenbe is, beköszönve a „civis város” egykor szintén szép napokat látott repülőterére. Tovább »
Óriások csatája
Sáry Zoltán
A modern légierő elképzelhetetlen forgószárnyas eszközök nélkül. A nagyobb méretű helikopterek esetében is generációváltás zajlik, ami egyben hatalmas üzleti lehetőséget is kínál. Érdekesség, hogy a piaci szegmens jelentős részét két olyan helikopter uralja, melyek eredete több mint fél évszázadra nyúlik vissza.
Életveszélyes manőverek
Trautmann Balázs
Az „eredeti” Top Gun egyik ikonikus jelenete az, amikor Maverick és Goose F-14-ese finoman szólva is sajátos módszerrel „igazoltatja” az ellenséges MiG-28-asokat. Természetesen ez csak Hollywood, hiszen a valóságban azért nem szokás méterekre megközelíteni másokat, pláne nem háthelyzetben. Vagy mégis?
A dicsőség múlandó
Sáry Zoltán
A szovjet repülőipar egyik leghíresebb márkaneve a Mikojan-Gurjevics családhoz kötődik. Nem sokon múlt, hogy a MiG-ek helyett a Szemjon Alekszejevics Lavocskin irodája által tervezett vadászgépek terjedjenek el a világon és harcoljanak helyi háborúk tucatjaiban.
Ahol nincs béke, csak tűzszünet
Kárpáti Endre
Dél-Korea meglehetősen erős repülőipart épített ki, válaszul a kettéosztott nemzet másik feléből érkező fenyegetésre. A légierejük hadrendben álló típusai mellett legújabb fejlesztéseiket is megcsodálhattuk a szöuli repülőnapon.
Válságövezetben
Joris van Boven
2023 augusztusában lehetőséget kaptunk, hogy meglátogassuk az USA legújabb repülőgép-hordozóját, az USS Gerald R. Fordot. Az eseménynek az növeli a jelentőségét, hogy a CVN 78 az Izraelt ért október 7-i támadást követően már a Földközi-tenger válságövezetében hajózik.
Bázis útikalauz
Horváth Viktor
Vadászrepülőgépet vezetni sokak álma. 1914 óta a magányos bajnokok vászon, majd fémszárnyakkal szeretnének a magasba rugaszkodni - életük ezután a sebesség bűvöletében telik, gondjuk szinte semmi. Legalább is így véli néhány laikus és az álmodozók. A való életben, ha a rendkívül sokoldalú, és igen nehéz kiképzést elvégzik a szerencsés kiválasztottak, és emellett a csapatmunkában is jól boldogulnak, megérkezhetnek oda, ahonnan senki nem akar nyugdíjba menni: egy harci repülőtér kifutópályája mellé, a pilótafülkébe. Azonban a katonai repüléssel kapcsolatban számos más, fáradságos feladat is kitölti napjaikat, és ha a jó pap holtig tanul, százszorosan igaz ez a pilótákra. Egyszóval tényleg álommunka azoknak, akik ezeket mind vállalják és szeretik.
Mennyből a raklap
Trautmann Balázs
Az amerikai légierőhöz számos, különleges karácsonyi szokás is fűződik. Ezek közül minden bizonnyal a Télapó szánját követő NORAD-akció a leghíresebb, mely minden év decemberének sokak által várt eseménye - és amelynek történetéről magazinunkban már beszámoltunk. Tovább »
Kedves Annie új ruhája
Obuch László
Az Anson nem a legszebb, nem a leghíresebb és nem is a legjobb repülőgépe volt a Royal Air Force égi flottájának, de szürke eminenciásként örökre beírta magát a történelem lapjaira. A háború kitörésekor már elavultnak számító kétmotorost főleg oktatógépnek használták, így a Brit Nemzetközösségi Légi Kiképzési Terv alappillére lett. Egészen 1968. június 28-ig a RAF szolgálatában maradt. Katonai változatai szinte teljesen eltűntek. Egy viszont újra életre kelt a szülőhazájától egyik legtávolabb eső szolgálati helyén.
A G-6 hadművelet
Magó Károly
A Balatonban volt egy kiváló horgászhely, ahol könnyen lehetett horgonyozni. A Balatonban volt egy jó merülő hely, ahova néha merültek a búvárok. Ez volt a piros 12-es, amely ma már - több éves munka után - a magyar katonai repülés felbecsülhetetlen értékű relikviája, egyben a hazai hadiipari gyártás kézzel fogható bizonyítéka. Tovább »
A félelem börtönében
Varga Csaba Béla
A második világháború alatt több mint ötszáz amerikai és brit hajózó tapasztalta megdöbbenve, hogy hadifogságba esve nem kegyetlen kínzás és ordítozó kihallgatók vártak rájuk, hanem egy halk szavú, barátságos szakaszvezető. A szokatlan módszereket alkalmazó Hanns Scharff a Luftwaffe legsikeresebb vallatójának bizonyult, akinek a tudására 1945 után Washingtonban is igényt tartottak.
Velünk élő múlt
Magó Károly
Az előre nyomuló szovjet csapatok elérték a Kárpátok előterét, ezért a repülőket is itt vetették be.