Archívum - 2025. január

Erődemonstráció

Tőrös István

aranysas.hu

A NATO Görögországban megrendezett, a légi hadműveletek összehangolását célzó Ramstein Flag gyakorlatának különböző részterületeit az ARANYSAS decemberi számában - mintegy „felülnézetben” - bemutattuk. A végrehajtott repülésekbe és a gyakorlat „alulnézetébe” Tősér Péter alezredes, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár megbízott parancsnok-helyettese avatja be az olvasókat. Tovább »

Szükségmegoldások

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A dél-afrikai légierő volt már minden: gyarmati haderő, a Brit Nemzetközösség kiemelt tagja, majd komoly harci bevetéseket teljesítő szervezet. Végül a szinte használhatatlan gépparkjával került be a hírekbe.

Halál az égből

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Világháborús hadjáratokat döntöttek el egykoron a repülőgépekről indított acélszivarok. Hatékonyságukról a német Bismarck csatahajó túlélő is mesélhettek - 110 tengerész a 2300 fős legénységből. Ma már szerepük jelentősen visszaszorult, de azért még folyamatosan érkeznek az egyre újabb és okosabb változatok.

Madárfészek

Sáry Zoltán

aranysas.hu

alamb, Fürj, Ölyv: ezek a nevek ismerősek lehetnek azok számára, akik jártasak az 50-esek évek hazai repülés történetében. Mindegyik egy-egy Jakovlev kiképzőgép a Magyar Néphadseregben használt kódneve.

Nagyratörő tervek

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Bár világunk az elmúlt évtizedben - ha a biztonságpolitikát tekintjük - valósággal a feje tetejére állt, de maradtak azért régi, jól ismert gócpontok is. Ilyen a Közel-Kelet, ahol az (erő)viszonyok bizony gyakran változnak. Ami viszont biztos pont: az egyetlen perzsa ország, Irán, és nagyra törő tervei.

Repülésbarátok mekkája

Sascha Linkemeyer

aranysas.hu

2024-ben július 22. és 28. között tartották meg a világ legnagyobb airshow-ját, az oshkoshi EAA AirVenture rendezvényt. Magazinunk első alkalommal járt az eseményen, a páratlan látványosságért a Wisconsin államban, Chicagótól 270 kilométerre északra található repülőtérre kellett ellátogatni.

Bázis útikalauz

Horváth Viktor

aranysas.hu

Japán a világ második legjelentősebb gazdasági centruma, technológiai fejlettségét tekintve pedig néhány területen még az Amerikai Egyesült Államokat is maga mögé utasítja. A szigetországban megalkotott szellemi és anyagi kultúrát kifinomultság és minőség jellemzi. Ma ez természetes, része a világképünknek, ám ez csak az utóbbi másfél évszázadban alakult így. A Nagoja környékén lévő területet ma a légierő „Hollow Area”-nak, azaz medence-körzetnek nevezi, ennek legfontosabb támaszpontja cikkünk főszereplője.

Legendák időutazása

Kárpáti Endre

aranysas.hu

Franciaországban több rendszeres repülőnap is elsősorban a régebbi korokra fókuszál. Ezúttal a Melun-Villaroche-ben megrendezett Air Legenden jártunk.

Nevük áruvédjegy

Horváth Viktor

aranysas.hu

Napjainkban nem szokványos látvány, de az idősebb korosztály talán emlékszik még arra az időszakra, amikor előfordult, hogy a temérdek kék IFA között egy-egy Avia teherautó zötyögött kis hazánk útjain. Az egykori csehszlovák gyár a szokásos sorsra jutott: ma már csak egy nagyobb multi leányvállalata. A jelvényében viszont nem csak fellengzős stíluselem a kecses madár. Az avis latin szó, madarat jelent, az avia pedig a repüléssel kapcsolatos szavak előtagja. A cég fő profilja megalapításától számítva négy évtizeden keresztül a gépmadarak gyártása volt.

Nukleáris szárnyakon

Vincze Miklós

aranysas.hu

A huszadik század harmadik negyedét egyszerre nevezték az atomkor és az űrkorszak nyitányának. Az „atomtitkot” megfejtő, vagyis saját fejlesztésű nukleáris fegyverekkel rendelkező országok listája a hatvanas években egybeesett azon államokéval, amelyek önerőből műholdakat is pályára tudtak állítani. Természetesnek tűnhetett hát, hogy az atomtechnológia a világűrben is teret nyer, s valóban, az Amerikai Egyesült Államok légiereje már 1959-ben indított olyan kísérleti kémműholdakat, amelynek energiaellátását hasadóanyag bomlása során keletkező hővel biztosították. Ennek fényében meglepőnek tűnhet, hogy mindmáig egyszer sem használtak atomenergiát űreszközök hajtására, holott a nukleáris tolóerő segítségével a szokásos, kémiai reakciók által hajtott rakétákhoz képest lényegesen gyorsabban lehetne utazgatni a Naprendszerben. Sorozatunk befejező részében a NERVA (Nuclear Engine for Rocket Vehicle Application, Nukleáris Hajtómű Rakétajármű-alkalmazáshoz) projektről emlékezünk meg, amelyet úgy nyilvánítottak sikeres űrkísérleti programnak, hogy végül semmit nem juttatott a világűrbe.

Zabolátlan vadló

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

A Németországban született, de osztrák származású Edgar Schmued valódi legendának számított az amerikai repülőgépgyártásban. A nevéhez fűződik a North American cég világhírű P-51-es Mustangja, majd a második világháborút követően nagyban hozzájárult a korszak egyik leghatékonyabb vadászgépének, a F-86-os Sabre-nek a kifejlesztéséhez. Az életútja filmre kívánkozik: tele volt rengeteg kalanddal és drámai fordulattal. Tovább »

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

Magyarország egyre nagyobb területét foglalták el a szovjet csapatok. A folyamatos visszavonulás során egyre több magyar repülőtér került az ellenség kezére. Elkezdődött az alakulatok nyugatra telepítése.