Teljes cikk - 2015. június
Kéksisakosok
A sivatag szemei és fülei
Kees Otten és Wim Das
Ahhoz, hogy megértsük a Maliban uralkodó helyzetet, először is rá kell tekintenünk a térképre. Az ország két teljesen különböző régióra osztható: a déli területeken a kormány helyzete viszonylag stabil, és a problémák nem túl számottevők.
Az északi régiót leginkább a Szahara alkotja, s az itteni lakosság nem igazán kötődik a déli részhez. Sokan - köztük a gazdaságilag fontos Azawad tartományban élő tuaregek is - függetlenségért küzdenek, és megalakították a National Movement for the Liberation of Azawad (Nemzeti Mozgalom Azawad Felszabadítására, MNLA) szervezetet. Ezenkívül a helyzetet tovább bonyolítja, hogy a sivatagi tartományban még számos egyéb szereplő is jelen van. Kisebb felkelő és iszlamista csoportok - melyek az al-Kaidához is köthetők - a vallási törvénykezés, a saria érvényre juttatása céljából egyesültek egyéb szervezetekkel, s ezek 2011 óta már az olyan nehézfegyverzettel is rendelkező tuaregek támogatását is élvezik, akik korábban Kadhafi hívei voltak. Jelenleg az iszlamisták egyre nagyobb hatalommal rendelkeznek az északi régióban, és a sariára hivatkozva brutálisan elnyomják a helyi lakosságot. Bár a szóban forgó terület részben már függetlenséget kapott, az MNLA szövetségre lépett az iszlamistákkal, akik a terület nagyobb részét ellenőrzésük alatt tartják.
A Szervál hadművelet
Mali törvényes elnöke, illetve a szomszédos országok az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordultak, s létrehozták az AFISMA békefenntartó missziót. Amikor a lázadók elfoglalták az egykori gyarmati Konna várost, a világszervezet felkérte Franciaországot, hogy csatlakozzon a kontingenshez. Ezzel együtt a franciák már többszörösen is érdekeltek voltak az eseményekben, mivel a különböző szervezetek az ő állampolgáraikat is több esetben meggyilkolták. A Szervál hadműveletet célja, hogy a mali hadsereggel együttműködve kiűzzék a terroristákat az országból és a helyi lakosság érdekében békésebb körülmények legyenek. Ezzel párhuzamosan a fővárosból, Bamakóból vezetett ENSZ-missziót megnövelték s át is nevezték (Minusma). Ennek a kontingensnek az a feladata, hogy stabilizálja a régiót, s az összes párttal politikai párbeszédet folytasson Mali jövőjéről. A pártokat két részre lehet felosztani: együttműködők és terroristák. Utóbbiak természetesen nem akarnak párbeszédet a többiekkel. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az MNLA csoporton kívül más hasonló szervezetek is megjelentek, melyek időnként vállvetve küzdenek, máskor meg egymás ellen harcolnak. Ilyenek például a különböző tuareg törzsek, amelyek közül némelyik az MNLA ellen is harcol, és időnként együttműködik a kormányzattal.
A holland felkérés
A hollandok missziója még 2014 áprilisában kezdődött 450 férfi s nő, illetve a Defence Helicopter Command (védelmi helikopterparancsnokság, DHC) négy Apache forgószárnyasának részvételével (azóta a kontingens három Chinookkal is bővült). Az említett bonyolult helyzetben a kéksisakosok biztonságának kiemelt a fontossága, és ehhez megbízható felderítési s hírszerzési adatokra is szükség van. Ehhez a különleges erőket is a térségbe telepítették; a hadsereg és a tengerészgyalogság kommandósai korábban már komoly tapasztalatokat szerezhettek - például Afganisztánban -, s jelenleg egy harccsoport keretében már Maliban tevékenykednek. A bevetések során saját járműveiket használják: a könnyű páncélzatú Bushmastert, a Mercedes Benz G280 CDI-t és a Fennek felderítő járművet, de rövid távolságokon még quadokat is alkalmaznak. Az Apache helikopterek fő feladata szintén az információk beszerzése, bár a légi támogatás veszély esetén a Minusma kínai, csádi, nigériai s bangladesi katonái számára is rendelkezésre áll. A holland egyenruhások jelenleg a Bamakóban található rendőri erőket és a katonai törzset is oktatják.
Munkában a felderítők
A szükséges felderítési információk egy részét a terepen járőröző katonák biztosítják, de Scan Eagle drónok is rendelkezésre állnak. Ezek a pilóta nélküli repülőgépek akár 22 órán át is a levegőben maradhatnak, s videofelvételeket is küldhetnek. Ezenkívül a felderítési információk megszerzésében fontos szerepet játszanak a helikopterek, az Apache például modern érzékelőinek köszönhetően akár éjszaka is használható. Ez a képesség létfontosságú az ENSZ katonáinak szempontjából, például az Apache útszéli bombákat, improvizált robbanóeszközöket vagy elrejtett fegyvereket is észlelhet; a harci helikopterek egyébként már számos 120 mm-es rakétát felderítettek.
A Scan Eagle repülőgépeket katapultról indítják a típust üzemeltető század katonái. Az UAV leginkább gyanús tevékenységre utaló jelek után kutat a sivatagban; az információkat elemzés után más szervezetekkel is megosztják - akár akkor, amikor a gép még a levegőben van. Mivel a különleges műveleti katonákat gyakran szállítják Chinookokkal, és gyakorlatilag az egész ország egy nagy leszállóhely, a Scan Eagle-ek gyakran vesznek részt a helikopterekkel közös feladatokon. Ezenkívül a pilóta nélküli eszközök fontos szerepet játszanak a francia s mali katonák számára, mivel bevetéseiket az általuk biztosított felderítési adatok alapján tervezik meg. A franciák egyébként saját repülőerőkkel is rendelkeznek a térségben, melyek a hollandokkal közös bázisról üzemelnek.
A nélkülözhetetlen helikopterek
A holland DHC forgószárnyasai a Gaóban található Camp Castorban állomásoznak. A gépeket nagyméretű árnyékoló tetővel, illetve "Hesco bástyákkal" védik. Ezenkívül az őrszemélyzet napi 24 órán keresztül biztosítja a területet, nehogy illetéktelenek megsemmisítsék vagy bevetésre képtelenné tegyék a repülőeszközöket. Természetesen maguk a hajózók gyakran csak várakoznak a felszállási parancsra - üldögélnek a forró Szahara kellős közepén, s rengeteg vizet isznak! Viszont szükség esetén gyorsan készen kell állniuk a bevetésre. Az időjárás nagyon fontos tényező, például a sivatagi viharok váratlanul megjelenhetnek, és olyankor minden tele van homokkal. Ilyenkor aztán nincs más lehetőség, mint kivárni a vihar végét, ami általában hirtelen következik be. A helikopterek karbantartásának színvonalára nem lehet panasz; a Chinookok lapátjainak belépőéleire speciális gumicsíkokat ragasztottak, a hajtóműveket pedig homokszűrővel is felszerelték. Jelenleg a műszaki munkálatok elvégzésére két különleges, kagylóhéj formájú sátor áll rendelkezésre. Beszéltünk Sjoerd Lodewijks alezredessel, aki 2014. szeptember 15. és 2015. január 15. között a harmadik forgószárnyasváltás parancsnoka volt. Bár az első két csoport még csak Apache helikopterekkel rendelkezett, abban az időben már a Grizzly becenevű Chinook is rendelkezésre állt. Az emberek élete a hadszíntéren egyre könnyebbé vált, köszönhetően a jobb elhelyezési körülményeknek és a körben felépített védelmi létesítményeknek. Utóbbira egyébként szükség is van, mivel a bázist egyszer már lőtték rakétákkal. Ráadásul a Chinookok érkezésével a helyzet bonyolultabbá vált. A MEDEVAC- (egészségügyi kiürítés) képesség igen fontos, mivel az ENSZ-csapatok olyan régióban teljesítenek szolgálatot, ahol a különböző csoportok közötti harcoknak számos polgári áldozata van, és a békefenntartókat is számos támadás, illetve robbantás érte. A sebesültszállító bevetések mellett a gépek biztosítják az ENSZ számára az üzemanyag-, víz- s élelmiszer-utánpótlást. Mivel ezen "légi konvojok" szinte mindig veszélyeztetett helyeken repülnek, sohasem indulnak egyedül, hanem mindig legalább géppárban tevékenykednek. A biztonság, illetve az egészségügyi kapacitás megléte előfeltétel a sikeres feladat végrehajtásához. Sjoerd alezredes szerint a MEDEVAC-bevetések rövid időn belül garantálhatók, mivel egy Chinook és egy Apache mindig készenlétben áll. Ezenkívül a gépek az előre tervezett feladatokra is rendelkezésre állnak, például különleges műveleti csoportok kirakására. Ezek a katonák egyébként néha napokon keresztül tevékenykednek a terepen, ezután pedig ismét össze kell szedni őket, de probléma esetén egészségügyi ellátásra is szükségük lehet.
Ugyanakkor a különböző ENSZ-katonák szállítása elég ritkának számít, de a korábban felsorolt feladatok így is sok munkát adnak a helikoptereseknek. Ráadásul, ha támadás éri a különleges erőket s a szituáció kezd kicsúszni az irányításuk alól, akkor az előretolt repülésirányító is a helikoptereket hívja segítségül. A felkelők egyébként nemcsak könnyű fegyverekkel, hanem gyakran terepjárókra szerelt nehéz tűzeszközökkel is rendelkeznek. Ráadásul ezek tűzerejük miatt a légi járművekre is veszélyt jelentenek, de szerencsére eddig még nem okoztak komolyabb gondot.
A nappali, illetve éjszakai repülések során nagy veszélyt jelent a "brown out" (felkavart porfelhő) jelenség, melyre mind a hajózókat, mind a különleges műveleti katonákat kiképzik, részben Portugáliában. Mivel a legutolsó dolog, amit akarnának, egy helikopter elvesztése, így itt csak speciálisan felkészített személyek repülhetnek. A hot and high (nagy magasság és hőmérséklet) eljárások begyakorlására szintén szükség van, mivel a környéken 800-900 méter magas hegycsúcsok is találhatók.
Rakétával terepjáró ellen
Természetesen maga a harctevékenység is komoly kihívásokat jelent. Legutóbb figyelmeztető lövések után tuaregek autóját kellett Hellfire rakétával kilőnie az egyik Apache-nek, melyre az ENSZ által jóváhagyott fegyveralkalmazási szabályok szerint került sor. Az incidens oka az volt, hogy a kéksisakos katonákat két csoport is tűz alá vette.
Ahogy már szó volt róla, gyakran az Apache helikopterek végzik a felderítést, ha valami fontosat találnak, akkor a különleges műveleti csoportot küldik ki az információ ellenőrzésére. 2014 végén egy ilyen bevetés során a katonák elrejtett rakétákat derítettek fel, de az ellenséges tevékenység következtében nem tudták megszerezni azokat, viszont a segítségül hívott harci forgószárnyasoknak már a puszta megjelenése is elég volt ahhoz, hogy az ENSZ-erők elkobozhassák a fegyvereket. Mali jövőjét leginkább a tárgyalások határozzák meg, így igen fontos, hogy 2015-ben a feleket közelebb hozzák egymáshoz. Ugyanakkor a különböző terroristacsoportok és talán az Iszlám Állam továbbra is jelen lesz az ország keleti részén, az algériai határ menti hegyekben - emiatt a műveletek továbbra is kockázatosak maradnak. Ezt a legutóbbi, idén márciusi eset is alátámasztja, amikor az egyik holland Apache egy kiképzési feladat során katasztrófát szenvedett, s a kétfős személyzet életét vesztette.