Teljes cikk - 2025. május
Nagyobb léptékben
Tábornoki csillag, új beosztás
Tőrös István
Pontosan két évvel ezelőtt bemutatkozó interjút készítettem dr. Bali Tamás ezredessel, aki akkor vette át az MH Kiss József 86. Helikopterdandár parancsnoki beosztását. A közelmúltban három fontos dolog történt: az ezredesből dandártábornok lett, megalakult a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Műveleti Parancsnoksága, és az új szervezet parancsnokának légierős helyettesi székét a szolnoki dandártól érkezett tábornok kapta meg. Két év után ismét van miről beszélgetnünk.

- Egy szóval bővült a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság neve. Mit jelent a napi valóságban a „Műveleti” szó?
- Az elmúlt időszakban a légierő-komponens, hasonlóan a szárazföldi csapatok vezetéséhez, önálló parancsnoki rendszerben dolgozott. Az önállóság egyik részről jó, a másik részről - amit számos példa bizonyíthat - kevésbé jó. Most lehetőséget kapott a két haderőnem, hogy a napi szintű együttműködés előnyeit kihasználva képességeinket az eddigieknél hatékonyabban kamatoztathassuk. Ez vonatkozik a kiképzéstől kezdve a gyakorlatokig minden szintre, és reményeink szerint ez meg fog látszani majd a végeredményben is.
Megszűntek a földrajzi távolságok, a mellettem lévő irodában dolgozik a szárazföldieket vezető dandártábornok, de ezen a folyosón van az összhaderőnemi parancsnok irodája is. Nap nap után, minden szembe jövő problémát közösen beszélünk meg. Ez azt jelenti, hogy „életközelből” ismerjük meg az egymás előtt álló feladatokat, tudjuk, meddig vagyunk képesek elmenni a közös munkában, és bizony sokszor új ajtókat is tudunk kinyitni egymás előtt az együttműködés területén. Ez nem egy adminisztratív folyamat - nem postásként működünk - hanem a műveleti képességek maximális kihasználása a célunk, hiszen alakulataink meglévő lehetőségeit kell összehangolni a közös munka során.

- Ezt a közös gondolkodást hogyan lehet továbbadni a légierőhöz tartozó alakulatok felé?
- Minden héten tartok egy értekezletet - bár jobb szó rá a megbeszélés - a parancsnokok részvételével. Skype-on tájékoztatom őket arról, amit én tudok, feladatot szabok, és a megbeszélés során ők ehhez kapcsolódva tájékoztatnak engem, hogy milyen lehetőséget látnak a megvalósításra. Sokszor van szükség azonnali intézkedésre is, hiszen ha az adott parancsnok nem kapott visszajelzést egy-egy felterjesztéséről, akkor veszem a telefont és intézem. Ez egyfajta lehetőség is a kollektív bölcsesség gyakorlására is, hiszen „sokszemközt” - ők öten és én - mindenki megismeri a társalakulatok problémáit is. Haderőfejlesztés van, rengeteg projektünk helyzete napi szintű odafigyelést igényel, és persze minden ilyen jellegű változásnak vannak nehézségei.

- Úgy illik, hogy ezúttal a légierő alakulatainak körbejárását Szolnokkal kezdjük, hiszen a Tábornok úr két évig a Helikopterdandár parancsnoka volt.
- Nagyon sok minden történt ezen idő alatt. Megváltozott az alakulat neve, állománytáblája, a katonák jogállása, létrejött a helyőrségtámogató elem is. A változások között a parancsnok egyik fontos feladata - a többi között - megőrizni a közel 1300 katona napi életében az állandóságot, hiszen mindent, ami ilyenkor felmerül, azt orvosolni kell.
A humán oldal mellett folyamatosan érkeztek a haderőfejlesztés forgószárnyasai, előbb a H145M-ek, majd a H225M-ek. Közel járunk a teljes műveleti képesség eléréséhez, nemrég megtörtént az első 20 mm-es gépágyúkonténeres éleslövészet a nagyobbik testvérnél is. A kiképzés és átképzés folytonossága mellett szükségessé vált egy új beosztás létrehozása is, megszületett a fedélzeti rendszerkezelői pozíció. A jó képességű altisztjeinket képezzük át erre a feladatra, és fedélzeti szakemberek válnak belőlük. Ők a „mindenesek”, hiszen van olyan repülés, amikor nem két hajózó van a pilótafülkében, hanem csak egy, és mellette a másik ülésben a rendszerkezelő ül. Felderítő repülésnél ő végezheti a vizuális - kép és hang - rögzítéseket, vagy ha a feladat úgy kívánja a tehertérben load-masterként vagy éppen door-gunnerként teszi a dolgát.

Ennél jóval jelentősebb eredmény a forgószárnyas hajózói állomány oktatásának teljesen hazai bázison történő megteremtése. Emlékezhetünk, hogy az első szakemberek képzésére még külföldön - Német- és Franciaországban - került sor, ez most már mind Szolnokon történik.
Az új beszerzések mellett az életünk része volt a „veterán” orosz technika üzemben tartása. Részben megoldódtak az alkatrészellátási problémák, és van cég is, aki az eredeti bulletinek alapján elvégezheti a munkát. Amennyiben döntés születik az üzemidő hosszabbításról, akkor a továbbiakban is szolgálatban tudjuk tartani a szállító és harci helikoptereinket. A Mi-24-eseink kapcsán el kell mondani, hogy két különböző kategóriát képviselnek a felfegyverzett helikopterek és a dedikáltan harci helikopterek. A szárazföldi csapatoknak folyamatosan jelentkezik az igénye a harci helikopterek tűztámogatásának biztosítására, így ezt a képességünket - amíg lehet - meg kell őriznünk.

A megkezdett beruházások elkészültével sok, eddig ideiglenes megoldás megszűnhet. A hangárkomplexum képes lesz 21. századi körülmények között befogadni a forgószárnyasainkat, megújul a kutató-mentők épülete, a tűzoltók is új helyre költözhetnek.
Nyugodt szívvel köszöntem el a szolnoki állománytól, hiszen történelmi léptékű változások kezdődtek el az elmúlt két évben is, és ezek az új parancsnok irányításával zökkenőmentesen tudnak folytatódni.
- Ha Szolnokon a változásokról esett szó, akkor a hírek alapján a vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál is hasonlóról adhat számot. Az első mindjárt a parancsnokváltás lehetne, hiszen Gróf Gergely ezredestől Könczöl Ferenc dandártábornok vehette át az alakulat zászlaját. Milyen feladatok várnak a kecskeméti hajózó és műszaki állományra?

- A dandár szerteágazó tevékenysége mellett ki kell emelni a nemzeti légtérvédelmi készenléti szolgálat biztosítását. Ez nemcsak hazánk biztonságát jelenti, hanem NATO kötelezettségünk részeként, ha riasztás érkezik, akkor a horvát, szlovén és szlovák légtérben bekövetkezett esemény kapcsán is a mi Gripenjeink szállnak fel.
Április elején öt vadászgépünk települt ki a Skydstrup légibázisra, hogy 15 ország hajózóival együttműködve holland, dán és német légtérben részt vegyen a NATO ez évi legnagyobb légi-hadműveleti gyakorlatán.
2025 nyarán újabb misszióba indulnak a JAS 39-eseink. A Baltic Air Policing váltásban ismét magyar kontingens érkezik Šiauliai-ba, immár negyedszer. Az eddigi szolgálatok hol hűvösebb, hol forróbb „légkörben” zajlottak, de a dokumentált tevékenységek minden esetben kivívták a NATO-partnerek elismerését.

A dandárnál történő személyszállítás is folyamatos tevékenység. Ebben már nagy segítség az első megérkezett KC-390-es kéthajtóművesünk, melynek rendszerbe állításával újabb szintet tud lépni a légierő-szárazföld közötti együttműködés. Lövészegységek, vagy harci technika kijuttatása a kívánt helyre, teher és ejtőernyősök dobása, és a gép tulajdonságait kihasználva kimenekítések megoldása is akár füves területről.
Ősszel megérkezik a második Millenium, így Magyarország előkelő helyet foglalhat el a típust rendszeresítő országok sorában, hiszen utánunk jelentkezett a gyártónál Ausztria és Csehország is, de már akadt távol-keleti megrendelő is.
Teljesen új fejezet nyílik az L-39 NG felderítő és kiképző gépek beérkezésével. Távlati céljaink is vannak a típussal, szeretnénk a NATO Flying Training Europe (NFTE) program egyik házigazdája lenni. Elképzeléseink szerint hazai bázison történne a szubszonikus alapozó felkészítés, majd ennek a haladó fokozata is. Amikor a hallgató már otthon van a kötelék-, műszeres és földközeli repülésben, a harcászati rész elsajátítására már Olaszországba utazna, ahol jelenleg is vannak vadászpilóta képzésen hajózóink.

Nemcsak a repülőgépek száma és típusa változik a dandárnál, de tavasszal nagyméretű NATO beruházás is kezdődik Kecskeméten, és a nemzeti támogató képességeink további bővítéséhez építési területté változik az eddigi zónák környéke.
- A haderőfejlesztési programban új fegyverzetet kaptak a légvédelmi rakétások is.
- A régóta várt NASAMS rendszer nagymértékben változtatta meg a győri alakulat életét. A KUB-okhoz elfogytak az alkatrészek, eljárt felettük az idő, így kivonásra kerültek. A konténerből indított AMRAAM rakétával - hasonló a Gripenek levegő-levegő fegyverzetéhez - a rávezető lokátor segítségével hatékonyabban tudja megsemmisíteni a célját. A radar egyidőben több mint 100 légi cél detektálására és követésére képes úgy, hogy nem csak megjeleníti a képernyőn, de ha azt kilőtt eszközként azonosítja, modellezi a röppályáját is, hogy hova fog becsapódni. Ez a rendszer olyan biztonsági szint növekedést jelent, melyről évekkel ezelőtt álmodni sem mertünk.
A szárazföldi csapatokkal történő együttműködés egyik jó példája a Mistral kis magasságú légvédelmi rakéta rendszerünk. A harctevékenység részeként a különböző szintű harccsoportok védelmére - zászlóaljtól a dandárig - követni kell a csapatok mozgását, és erre a modernizálás előtt álló eszközeink alkalmasak.

Az elmúlt hónapok eseményei bizonyították a hatékony légvédelem szükségességét, hiszen amikor 200 rakétát indítottak egy este Izraelre, akkor ehhez hasonló számú ellentevékenység kellett. A drónok megjelenése, és az ellenük való harc is napi szintű rutinná kell, hogy váljon a mai, modern hadseregek életében.
Ne felejtsük el, hogy minden fegyverrendszerünk az elektronikai harcban zavarható, eszközeinket ezért folyamatosan meg kell tudnunk védeni ettől, egyben nekünk is képesnek kell lenni hasonló tevékenységre.
- Ha egy vadászpilóta, vagy helikoptervezető magasabb beosztásba kerül mindig adódik a kérdés, folytatja-e a repülést?
- Egy pilóta kiképzése hosszú és ezzel együtt költséges folyamat. Ha engednénk elveszni egy már megszerzett kiképzettségi szintet, akkor annak visszaszerzése költségesebb lenne mintsem a meglévőt a minimálisan szükséges repülési idő biztosítása mellett fenntartani. A törzsekben szolgáló pilótáknak lehetőségük lesz repüléseik folytatására, bár újra kiemelve, hogy csak a szükséges mértékben.

- A Tábornok úr életútját ismerők tudják, hogy eredetileg vadászpilóta szeretett volna lenni, és csak küzdelmes évek után került a forgószárnyasokhoz. Most, hogy lehetősége lenne rá, szerepel a tervei között hátsó ülésben egy JAS 39-es repülés?
- Kivártam a sorom. Régóta dédelgetett vágyam, hogy repülhessek a Gripennel. Abban az esetben, ha erre engedélyt kapok, nem hagyom ki a lehetőséget.