Archívum - 2019. március
Hind történelem
Kővári László
Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázisra visszatért a harci helikopteres képesség, miután befejeződött az Oroszországban nagyjavított Mi-24-esek ismételt berepülése, átvétele és a hajózó valamint, a műszaki állomány ismereteinek felújítása.
Nyugdíjra várva
Peter R. Foster
Közel 40 évnyi első vonalbeli szolgálatot követően 2019-ben kikerül a hadrendből a brit Royal Air Force Panavia Tornado repülőgépe.
Apja fia
Trautmann Balázs
Az elmúlt néhány év gyökeres biztonságpolitikai változásokat hozott a sokat látott szigetország, Japán életében. A nagyon is valós kínai és orosz fenyegetés hatására komoly fejlesztési és modernizálási programot hajtanak végre a hivatalosan ma is önvédelminek nevezett fegyveres erőknél.
Súlyemelő bajnok
Sáry Zoltán
A világon csak néhány olyan speciális helikopter létezik, melyet direkt terhek beemelésére terveztek. A kategória csúcsát sok szempontból a CH-54 Tarhe jelenti, amelyből még öt évtized elteltével is számos példány aktív.
Műrepülés
Trautmann Balázs
Nagyon sokan szeretnének vadászpilóták lenni, de csak keveseknek adatik meg, hogy magukra zárják mondjuk egy JAS-39EBS HU kabintetejét. Számítógépe viszont már sokkal többünknek van, és onnan már csak egy lépés a virtuális vadászpilóta-világ. Tovább »
Hanyatt döntött szélmalom
Sáry Zoltán
A helikopterek a katonai repülés igáslovai, melyek a látványosabb fegyvernemek árnyékában tevékenykednek. Részben emiatt még a szakmán belül sem közismertek e légi járművek üzemeltetési sajátosságai, pedig számos érdekesség is kötődik hozzájuk.
Egzotikus kamuflázs
Carlo Kuit és Paul Kievit / Bronco Aviation
Az Azerbajdzsáni Légierő a köztársasággal együtt tavaly ünnepelte századik születésnapját. A fegyveres erőket - amelybe a repülő csapatok is beletartoztak - 1918. június 26-án alapították. Az ország 1920 áprilisában szovjet fennhatóság alá került, így akkor a fegyveres szervek is átalakultak. Azerbajdzsán - melyet a talajból szivárgó és időnként magától meggyulladó metángáz, illetve az ebből eredő szimbólumok miatt a „Lángok földjének” is neveznek - 1991-ben, a Szovjetunió felbomlásával vált ismét függetlenné. A helyi haderő 1992. október 9-én alakult újjá, napjainkban pedig 70 000 fős méretével már a legnagyobbnak számít a Kaukázus körzetében. Az említett létszámból 8000 főt tesz ki a légierő.
Dél keresztje
Johan Franken
Dél-Amerika legnagyobb tavalyi légierős hadgyakorlatát novemberben tartották Brazília észak-keleti részén. A CRUZEX 2018 mozzanatain 13 országból kétezer katona és több mint száz repülőeszköz vett részt.
Rosszkor született: TSR2
Kővári László
Az ötvenes évek szédületes repüléstechnikai fejlődése egyben több technológiai zsákutca létrejöttét is eredményezte. Nem volt ez alól kivétel sem a Szovjetunió, sem az Egyesült Államok és a nyugat-európai országok sem. Nagy Britanniában nem kevesebb, mint 21 saját kutató-fejlesztő és gyártó kapacitással rendelkező repülőgépgyár üzemelt, amelyek számára még a hidegháborús légkör miatti erőn felüli fegyverkezés ellenére sem volt elegendő megrendelés, ennek ellenére igyekeztek sci-fibe illő terveket elfogadtatni a hadvezetéssel és a politikusokkal.
Irány a RepTár!
Azon látogatók számára is tartogat idén meglepetést a RepTár, akik már korábban is ellátogattak a múzeumba. Akiknek volt szerencséjük a Kvasz I. replikáját és a Denevért szemügyre venni, most ismét megtehetik, egy másik perspektívából. Mindkét gép ugyanis „újra a levegőben”, vagyis - ahogy annak lennie kell - a Hangár mennyezetére rögzítve találták meg új helyüket a különleges repülőszerkezetek.
Légi roham
Kiss Roland
Mivel a szovjet hadelmélet elsősorban az offenzív műveletek iránt érdeklődött, ezért a légi átkarolás alkalmazása mindig is foglalkoztatta a katonai gondolkodókat. Így először a légideszant, majd a helikopteren szállított csapatok is helyet kaptak a doktrínákban.
Merre tovább?
Schuminszky Nándor - Cifka Miklós
Az első űrrepüléstől eltelt majd hat évtizedet két fő behatás alakította; az egyik a politika, a másik egy katonai doktrína, mely szerint „aki uralja a világűrt, az egyúttal a Földet is”. Az akkori, kettéosztott világ keleti felén ismerték fel először az űrsikerek politikaiakra való átváltásának lehetőségét. Az űrkorszak kezdetén a Szovjetunió mindent megtett, hogy learathassa a különböző űrelsőségekért járó babérokat… Majd az SZKP ezekkel a látványos sikerekkel „igazolta” a szocialista társadalom fölényét a kapitalistáéval szemben. Az űrverseny csúcspontját a Holdra szállás jelentette, és ezt az Egyesült Államok valósította meg, éppen ötven évvel ezelőtt.
Intruderek támadása
Obuch László
A Top Gun sikerén felbuzdulva az US Navy a bombázó gépeiről is szeretett volna filmet készíteni. 1991-ben, az első Öbölháború évében közönség elé került John Milius rendezésében a „Flight of the Intruder” című alkotás, amit nálunk „Intruderek támadása” címmel forgalmaztak.
Elszabadul a pokol
Varga Csaba Béla
Amikor 1939 őszén megindult a nagy német támadás kelet felé, a magasban halálra szánt és dacos lengyel hajózók csaptak össze a Luftwaffe magabiztos pilótáival. A két légierő küzdelme azonban távolról sem volt olyan egyoldalú, mint ahogy azt a berlini propagandisták szerették volna elhitetni a villámháború sikere miatt döbbent világgal. A lengyelek igyekeztek minden lelőtt bajtársukért legalább egy ellenséget magukkal vinni a halálba.
Egy viszontagságos életút
Magó Károly
A Frankó Endre életéről szóló cikksorozat utolsó részében a politikailag kiváló oktatótól, Horthy fasiszta tisztjén keresztül eljutunk napjainkig, amely a jelenben egy díjnyertes dokumentumfilmmel zárul.