Archívum - 2019. július

Társbérletben

Kővári László

aranysas.hu

A kecskeméti Puma repülőszázad mozgalmas időket él 2019 folyamán. A reptér régóta esedékes rekonstrukciója és részleges átalakítása nem várathatott magára tovább, így el is kezdődött. Ez természetesen lehetetlenné teszi a „normális” üzemelést, emiatt a gépeket alternatív állomáshelyre kellett telepíteni. Tovább »

Újra együtt

Joris Van Boven és Alex Van Noye

aranysas.hu

A tavaszi időszak a nagyobb hadgyakorlatok kezdetét is jelenti. A hollandiai Leeuwardenben már sokadik alkalommal jelentek meg gyakorlatozni a különböző nemzetek katonái, és most is sok érdekességet láthattunk.

Tankertalálkozó

Joris Van Boven és Alex Van Noye

aranysas.hu

A repülőcsapatok hadműveleti képességein belül egyre nagyobb jelentőséggel bír a tankerek alkalmazása. Az európai országok ezen a téren lemaradásban vannak, amit folyamatosan próbálnak csökkenteni.

Összhangzattan

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Bár a közép-és kelet-európai térségben több NATO-tagország is található, a helikopter-beszerzéseknél az összehangoltság nyomát sem lelni. Ahány ország, (szinte) annyi típus és darabszám. De nincs mit csodálkozni ezen: a beszerzéseket sokszor a nagypolitika irányította. Tovább »

Fegyvermustra

Kővári László

aranysas.hu

A Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderő-fejlesztési Program egyik fontos része a légierő forgószárnyas képességének megújítása. A két új helikoptertípus kiválasztása már eldőlt, az Airbus Helicopters H145M és H225M összesen 36 példányára kerül majd az ék alakú magyar felségjel.

India deltaszárnyú bölénye

Kővári László

aranysas.hu

A repülésben sokszor kerül említésre, hogy valamely típus a legkorszerűbb, legnagyobb teljesítményű, legerősebb fegyverzetű, stb. A harci repülőgépek élettartamuk során számos korszerűsítésen, továbbfejlesztésen esnek át, így némely esetben az első és az utolsó verzió között hatalmas különbségek keletkeznek mind a képességekben, mind pedig a kialakításban.

Forgószárnyas nindzsa

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A japán fegyveres erők nagy számban üzemeltetik a világszerte elterjedt Hughes OH-6-ot, melyet licencben gyártottak is náluk. A könnyű helikoptert nemcsak kiképzésre vagy éppen futár feladatokra, hanem klasszikus katonai célokra is használják, például felderítésre.

Vízbombázók

Carlo Kuit és Paul Kievit

aranysas.hu

Az egyre gyakoribb tűzesetek megfékezése érdekében a mediterrán országok közül több is rendelkezik speciális légi járművekkel. A spanyolok két típust használnak erre a célra.

Búcsúzó csillagkép

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Öt évtizedes, rendületlen szolgálatot követően lassan elköszönnek az aktív szolgálattól az amerikai haditengerészet P-3C felderítő- és tengeralattjáró-vadász repülőgépei. A veterán négy hajtóműveseket a Boeing P-8A Poseidon váltja fel.

Vadászat az éterben

Wim Das és Kees Otten

aranysas.hu

A felderítő repülőgépek nemcsak hagyományos konfliktusok esetén, hanem békeidőben, illetve a terroristák elleni küzdelem során is hasznosak lehetnek. Az általuk szerzett információk politikai vagy katonai célokra egyaránt létfontosságúak.

Vizes felszállópálya

Kárpáti Endre

aranysas.hu

Teljesen kézenfekvő, hogy a légierők a múzeumaikat valamelyik repülőterükön helyezik el. Ideális esetben ez valamelyik komolyabb történelmi jelentőségű, korai támaszpontjuk. Nincsen ez másként Olaszországban sem, ahol legelső bázisukon, Vigna di Vallében alakították ki a gyűjteményüket.

Méltó megemlékezés

Schuminszky Nándor

aranysas.hu

2019. április 23-án egy különleges emléktáblát avattak Kistarcsán, az Űrfánál. A Magyar Asztronautikai Társaság és Kistarcsa Önkormányzata a pont egy éve elhunyt Magyari Béla emléke előtt tisztelgett. A MANT-ot és Kistarcsát régi szerzőnk, e sorok írója köti össze, Magyari Bélához fűződő kapcsolatáról pedig az Aranysas 2018. júniusi számában írtunk, „Mindhalálig barátság” címmel.

Többet érdemelt volna

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A francia légierő a második világháborúra történő felkészülés jegyében számos különböző típust is beszerzett. A vadászgépek mellett a bombázókra is nagy hangsúlyt fektettek.

Tűzköpők

Gál Gergely

aranysas.hu

1940 nyarán Dover fehér sziklái fölött sok fiatal pilóta lelte halálát. Ezen az égi harcmezőn csapott össze egymással a Brit Királyi Légierő (RAF) és a német Luftwaffe, a történelemkönyvek pedig az Angliai Csata néven emlegetik ezt az időszakot. Ugyan a Hawker Hurricane-ek aratták a legtöbb győzelmet, Hektor és Akhilleusz szerepét a Supermarine Spitfire-re és a Messerschmitt Bf 109-esre osztották. Ez a két ikonikus gép volt a korabeli technológia csúcsa, és noha nagyban különböztek, teljesítményük olyan közel állt egymáshoz, hogy legtöbbször csak a tudás és a tapasztalat döntötte el a párbaj kimenetelét. Ahelyett, hogy belemennénk a technikai részletekbe, vagy a számokat vizsgálnánk, nézzük meg milyen is volt fiatal Spitfire pilótaként szembenézni a rettegett százkilencessel.

Bosszú burma felett

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

1942 elején a brit haderő fennállása legsúlyosabb vereségeit szenvedte el. Veszélybe került a hatalmas gyarmatbirodalom „legértékesebb drágaköve”, India is. A szomszédos Burmában Tokió seregei egyszerűen szétzúzták a gyarmati haderőt. Csupán a Királyi Légierő (RAF) makacs elszántsággal küzdő hajózóinak köszönhették, hogy nem pusztult el sok tízezer brit, gyarmati és szövetséges katona az India határán húzódó, halálos veszélyekkel teli hegyek között. Hosszú és könyörtelen küzdelem vette kezdetét. A japánok újabb és újabb vakmerő támadást indítottak nyugat felé, melyeket az angoloknak éppen csak sikerült megállítani.

Vízállásjelentés

Magó Károly

aranysas.hu

2018-ban rekordot döntött a Duna alacsony vízállása. A helyenként kiszáradt folyómeder, a mindössze bokáig érő víz sok érdeklődőt vonzott a folyóhoz. Sok olyan tárgy vált láthatóvá, melyeket évtizedek óta eltakart a víz a kíváncsi szemek elől. Két helyszínen repülőgép-roncsok kerültek elő és szerencsére ma már mindkét lelet a RepTár kiállítását gazdagítja.