Archívum - 2019. augusztus

Világturné

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Olcsó és modern vadászgépnek indult, minden idők legdrágább haditechnikai beszerzése lett belőle, melyet a politikusoktól kezdve a szaksajtóig előszeretettel ekézett mindenki, aki tehette. Igaz, gyakran nem ok nélkül. Mégis, lehetséges, hogy az F-35 Lightning II-es meghódítja a világot Tokiótól Amszterdamig? Új „világvadász” született?

Nagy test, nagy siker

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Minden katonai műrepülő-kötelék mögött hihetetlen méretű kiszolgáló részleg dolgozik azon, hogy az a bizonyos 10-15 perc az égen hibamentes és látványos legyen. A „bevetésekhez” szükséges anyagok, eszközök, berendezések szállítása is levegőben történik. No de mi van akkor, ha a termetes szállítórepülőgép is a showműsor része lesz? Tovább »

Felsőfok

Kővári László

aranysas.hu

Az ötödik generációs alacsony észlelhetőségű harci repülőgépek terjedése mellett megmaradt a létjogosultsága a régebbi technológiák felhasználásával készülő típusoknak is. A jövőben is lesz számos olyan harci feladat, amelyet hatékonyan képesek megoldani a folyamatosan továbbfejlesztett negyedik generációs típusok, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy az F-22 vagy F-35 szükségtelenné válik.

Aki a kicsit nem becsüli…

Kővári László

aranysas.hu

A Párizsban kétévente megrendezésre kerülő repülési és űrhajózási szakkiállítás idén nem döntött rekordokat sem a megrendelés állományok, sem a részvétel tekintetében. Némi periodikus hullámzás tapasztalható néhány évente a légitársaságok repülőgép igénye terén, de ez nem jelenti azt, hogy a két nagy gyártó híján lenne a munkának. Az Airbus és a Boeing egyaránt négy-öt évre előre képes csak vállalni az új megrendelések teljesítését, és mindkét cégnek négy-ötezer gép legyártására van aláírt szerződése. Ez még a jelenleg bajban lévő Boeing esetében is igaz, de erre majd később visszatérek.

A sötétség harcosai

Wim Das és Kees Otten

aranysas.hu

Az európai katonai helikopteres közösség minden évben egy-egy kiemelt gyakorlaton gyűlik össze, hogy megossza egymással a tapasztalatait. Az idei eseményre Csehországban került sor és azon a Magyar Honvédség Mi-17-esein kívül már a felújított Mi-24-esek is részt vettek. Tovább »

Játék határok nélkül

Kárpáti Endre

aranysas.hu

Európa idei legnagyobb légierős hadgyakorlatát Finnország, Norvégia és Svédország közösen rendezte. Az ARANYSAS az Északi-sarkkörnél járt, hogy az Arctic Challenge Exercise 2019-ről tudósíthasson.

Dakota invázió

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Régen látott légiforgalommal és a világ talán utolsó, igazán nagyszabású Dakota-kötelékével köszöntötték az 1944. június 6-án végrehajtott normandiai partraszállás 75. évfordulóját. Nehéz lenne akár csak felsorolni is, mennyi repülős vonatkozású esemény kapcsolódott az ünnepséghez - cikkünk is csak a legérdekesebbeket vagy legizgalmasabbakat tudja kiemelni.

Időutazás

Joris van Boven és Alex van Noye

aranysas.hu

Az idei nyár egyik legjelentősebb eseménye a szövetségesek 1944-es franciaországi partraszállásának megünneplése volt. A hetvenötödik évforduló kapcsán a légtérben nemcsak a veterán szállítógépek, hanem a mai utódaik is megjelentek.

Továbbszolgáló

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A második világháborúban számos olyan kétfedelű típus is repült, amely elavult kialakítása ellenére nélkülözhetetlennek bizonyult. Többségük támogató szerepkörben szolgált, ám némelyik elsővonalbeli harci bevetéseket is teljesített. Szinte mindegyik légierő rendelkezett ilyen gépekkel, még a modern Luftwaffe is.

A hősiesség jelképe

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A második világháború első epizódja Lengyelország lerohanása volt, a modern Luftwaffe az ellenség elavult gépparkja ellenére elszánt védelembe ütközött. Az elkeseredett harcok során a pilótáihoz hasonlóan maga a P.11 is legendává vált.

Születésnapi visszatekintés

Tőrös István

aranysas.hu

Igazi piknik hangulat várja majd 2019. augusztus 31-én a szolnoki RepTárba látogatókat. Harmadik születésnapját ünnepli az intézmény: Kovács Ákos ügyvezető igazgatóval a megnyitás óta eltelt időszak rövid áttekintésére kerítettünk sort.

Családfa

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Mi a hasonlóság az MD-500 könnyű helikopter és az AH-64 Apache között? Látszólag nem sok minden. Ám ha visszamegyünk az időben, láthatjuk, hogy ugyanattól a cégtől származnak. Bár a Hughes kevésbé ismert, néhány termékével beírta magát a történelembe.

A célpont: Amerika!

Schuminszky Nándor

aranysas.hu

A II. világháborús mai - főleg amerikai - filmek narrátorai a német ballisztikus rakéta kései megjelenésének tulajdonítják, hogy a Wehrmacht nem tudta megfordítani a számukra kedvezőtlen hadihelyzetet. Szakemberek jóval nagyobb csoportja is osztja ezt a nézetet, de a kisebbségben lévők - és e sorok írója is közéjük tartozik - ellentétes véleményen vannak. Vagyis nemhogy későn, hanem túl korán vetették be a V-2 „csodafegyvert”.

Mindenből a legjobbat…

Toldi Miklós

aranysas.hu

Ha van nemzet, amely magabiztosan kijelentheti, hogy a repülés jelentős szerepet játszott gazdasági, társadalmi, katonai és politikai fejlődésében, akkor az az Amerikai Egyesült Államok. A repülés történetének itt is megvoltak a sikerei, zsákutcái, hősei és áldozatai, akikre, amikre érdemes és kell is emlékezni. Az államokban példamutató módon gyűjtik és óvják ezeket az emlékeket, tulajdonképpen a Wright fivérek első felszállásától kezdődően. Ennek az igyekezetnek azonban ára is van, nevezetesen az egyre gyarapodó gyűjteménnyel járó elhelyezés és bemutatás problémaköre, amivel a Washington belvárosában található Smithsonian National Air and Space Museum is szemben találta magát.

Hitler kedvenc égi farkasa

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

A Vörös Báró unokatestvérének sikerült kilépnie híres rokona, az első világháborús hős árnyékából. Wolfram a két világháború között Spanyolországban harcolt és komoly szerepet játszott a későbbi villámháborús módszerek kifejlesztésében. Eltérően Manfred von Richthofentől, nem elsősorban az egyéni hősiességével vívta ki felettesei elismerését, hanem azzal, hogy könyörtelenül és leleményesen végrehajtotta Hitler parancsait.

A holdfény fuvarosai

Magó Károly

aranysas.hu

80 évvel ezelőtt, 1939. szeptember 1-jén megkezdődött a második világháború. A németek gyors sikereket értek el, de a lengyelek sosem adták fel, mert harcoltak tovább a Honi Hadseregben, valamint a szövetséges erők oldalán Angliában, a sivatagban és Monte Cassinonál. Öt évvel később a varsói felkelés kirobbanásakor a cserbenhagyott lengyel harcosok utánpótlását csak légi úton lehetett biztosítani. A „Holdfény fuvarosai” egy bevetés során 2800 kilométert repültek ellenséges terület felett. Írásom célja: röviden bemutatni a lengyel ellenállók légi ellátásának legfontosabb eseményeit, és a Magyarországon megtalált roncsokat és emlékhelyeket.