Archívum - 2020. január

Emberhorgászat

Kővári László

aranysas.hu

A repülőgépek megjelenésével szinte egyidejűleg jöttek létre azok az eszközök, amelyek lehetővé tették a gépek repülés közbeni biztonságos elhagyását. Az ejtőernyők mindmáig fontos szerepet játszanak, de csak „egyirányú” a dolog. Repülés közben a gépek nem képesek a fedélzetükre venni sem embert, sem egyéb terheket.

Vörösfarkúak

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Boeing T-7A Red Hawk - ez lesz a hivatalos típusmegnevezése az amerikai légierő leendő, minden technológiai csodával felszerelt, sugárhajtású, hangnál sebesebben haladó kiképzőgépének. Az F-35 Lightning II-esekre felkészítő, az öreg T-38 Talon-okat végre nyugdíjba küldő merevszárnyú elnevezésével történelmi események előtt tiszteleg a fegyvernem. Tovább »

A KAL902-es járat

Kővári László

aranysas.hu

A kelet-nyugati szembenállás évtizedei alatt számos esetben történtek kisebb-nagyobb incidensek, amelyek többségében csak politikai vihart gerjesztettek, néha azonban súlyos tömegkatasztrófával jártak együtt. Kiemelkedő jelentőségűek voltak a repüléssel kapcsolatos események, elég, ha a dél-koreai légitársaság Boeing 747-esének 1983 szeptemberében történt lelövésére gondolunk. Kevesen tudják, hogy a szovjet légvédelem már nem először került szembe az ázsiai ország repülőgépeivel. A távolabbi múltban az 1950-53 között zajlott koreai háború idején több ezrednyi szovjet vadászpilóta harcolt az amerikai támogatást élvező Dél-Korea ellen, vagyis a két ország „jó kapcsolatai” hosszú időre meg lettek alapozva.

Az utolsó dobás

Kiss Roland

aranysas.hu

A II. világháborúban a Németország feletti harcok valószínűleg minden idők legnagyobb, legtöbb erő és gép bevetésével folyó légi küzdelmei voltak. 1945-re nem lehetett kérdés, hogy a háború a III. Birodalom számára elveszett, ennek ellenére a levegőben is a fegyverletételig folytatták a harcot. A sorozat a Reich feletti légi háború 1945-ös végjátékát részletezi, a bevezető rész áttekinti az 1940-44 közötti időszakot.

Elsők a harcban

Joris van Boven és Alex van Noye

aranysas.hu

Az US Army 1. lövészhadosztályának 1. csapatrepülő dandárja az Atlantic Resolve keretében idén Európában tevékenykedett. Az év során az alakulat helikopterei igen aktívnak bizonyultak, októberben azonban hazaindultak.

A napfény szigetének védői

Jens Schymura és Stephan Franke

aranysas.hu

Ciprus, Afrodité napfényes földje a maga 9250 négyzetkilométerével a harmadik legnagyobb szigetnek számít a mediterrán térségben. Görögországtól 800, Szíriától 95, Törökországtól pedig mindössze 68 km távolságra található. Stratégiai fontossága miatt katonai szempontból mindig is jelentősnek bizonyult.

Jégmezők villámai

Filip Modrzejewski

aranysas.hu

A balti NATO Air Policing manapság népszerű médiatéma, az Izlandon biztosított hasonló szolgálat viszont már kevésbé közismert. A misszió idén októberben fontos mérföldkőhöz érkezett, ugyanis első alkalommal került bevonásra az ötödik generációs F-35 Lightning II.

Fidel Castro öröksége

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Hosszú, eseménydús és változatos évtizedeket tudhat maga mögött Kuba légiereje, mely idén ünnepelte 106. születésnapját. Persze nehéz út vezetett el az első Curtiss Model FS-től a mai MiG-29 Fulcrumokig…

Harcias kismadár

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A Cessna márkanév világszerte ismert fogalom, a legtöbb embernek egy könnyű motoros repülőgép ugrik be róla. Az O-1 valóban az volt, ám sokkal harciasabbnak bizonyult azon társainál, melyeket a repülő iskolák használnak.

Szamba a felhők felett

Sascha Linkemeyer

aranysas.hu

Az Esquadrilha da Fumaça, azaz a „Füstölő század” a Blue Angels után a világ második leghosszabb múltra visszatekintő bemutató köteléke. 1952-ben alapították, valószínűleg jövőre tartják majd a négyezredik bemutatójukat. Ez már éppen elég indok arra, hogy bemutassuk őket.

Versenygépből bombázó

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A Regia Aeronautica az 1930-as években igazán impozáns teljesítményeket mutatott fel, ezek jelentős részét a fasiszta rezsim propaganda célokból igyekezett kihasználni. A nagy távolságú repülések katonai szempontból is jól jöttek.

Sanicole Airshow

Joris van Boven és Alex van Noye

aranysas.hu

Idén már 41. alkalommal került megrendezésre a belgiumi leopoldsburgi légi parádé. A résztvevők többsége a helyi légierőtől érkezett, a látványosságot pedig speciális éjszakai program fokozta.

Reflektorfény

Kővári László

aranysas.hu

Légierőnk közelmúltja egybeforrt a mindenki által kedvelt „Nagyvassal”, azaz a MiG-29-essel. A méltán híres típus rendszeresítése 26 éve kezdődött, és immár kilenc éve nincs szolgálatban. Ez minden repülőgép sorsa, hiszen a technika fejlődése viszonylag rövid idő alatt elavulttá teszi azokat a gépeket, amelyek szolgálati idejük közben nem esnek át komoly korszerűsítésen.

Pilótából űrhajós

Schuminszky Nándor

aranysas.hu

2019. október 11-én, életének 86. évében elhunyt Alekszej Leonov, aki 1965-ben végrehajtotta a világ első űrsétáját. Nagy idők tanúja, nagy titkok tudója volt, és világszerte nagy népszerűségnek örvendett. Bár csak kétszer jutott el a világűrbe, de az 1961-1975 közötti szovjet űrprogram minden jelentősebb eseményéből kivette a részét.

A sivatag boszorkánya

Obuch László

aranysas.hu

Az 1991-es Öbölháborúban a brit légierő a Granby hadművelet keretében vette ki részét a harcokból. A coltishalli támaszpont SEPECAT Jaguar GR.1 vadászbombázói voltak az első gépek, amelyek a szigetországot képviselve feltűntek az arab félsziget egén. Az akkor már félig elavultnak számító repülőgéptípus veszteség nélkül teljesített 612 bevetést és még további tizenhat évig szolgálta hazájának védelmét.

Óriások pusztulása

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

1941 decemberében - több mint nyolcszáz tengerészt hullámsírba rántva magával - elsüllyedt a félelmetes Prince of Wales csatahajó és a Repulse csatacirkáló. A két brit óriást nem hatalmas hajóágyúk tüze, hanem japán bombázók pusztították el. A rövid, de kegyetlen csatában nem csupán a hagyományos csatahajók nagy korszaka ért véget, de végveszélybe került a Kelet Gibraltárjának nevezett Szingapúr is. A dúsgazdag nagyváros védelmében oroszlánszerep jutott egy maroknyi halálra szánt brit és szövetséges pilótának.

Kincsek az udvaron

Magó Károly

aranysas.hu

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a kutatási eredmények publikálásának fontosságát. Különösen igaz ez a roncskutatásra, mivel sok esetben a sajtó beszámolói alapján keresnek meg minket lezuhant repülőgépek történetével, vagy a kertben és padláson őrzött ereklyékkel kapcsolatban. Owens hadnagy történetéről és a lengyel ellenállók támogatásáról szóló cikkek megjelenése után is lényeges új információkat és kiállítási tárgyakat kaptunk, ezért szükségesnek láttuk ezek bemutatását az Aranysas hasábjain.