Archívum - 2020. február

Fészekrakó program

Kővári László

aranysas.hu

2019 végén megkezdődött a légierő forgószárnyas korszakváltása is, miután megérkeztek Donauwörth-ből az első Airbus Helicopters H145M könnyű helikopterek. A vadonatúj, korszerű típus gyártójának jogelődje az MBB, vagyis Messerschmitt-Bölkow-Blohm cég volt, amiről a gépek oldalán lévő adattáblán olvasható felirat is tanúskodik, így adja magát a párhuzam a régi idők típusaival.

Otthon, édes otthon

Kővári László

aranysas.hu

2019 a szokottnál is mozgalmasabban telt az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis személyi állománya számára. Két fontos esemény kötődött az évhez, a nyári időszakban a magyar vadászgépek biztosították a Balti államok légvédelmét négy hónapon keresztül, emellett a repülőalakulat többi része átmenetileg költözni kényszerült Pápára, mivel elodázhatatlanná vált a kecskeméti bázis rekonstrukciója.

Úszó szigetek

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Végső visszaszámlálás, Top Gun, a frissen bemutatott Midway, a Becsületbeli Ügyek-sorozat: filmek, melyek a haditengerészeti repülőgép-hordozók nélkül létre sem jöhettek volna. A helyzet azonban az, hogy a nukleáris meghajtású, amerikai szuperszigeteknél sokkal több, lényegesen kisebb egység is járja a tengereket, óceánokat és dolgozik rendületlenül…

Startengedély

Kővári László

aranysas.hu

2019 decemberétől - 8 hónapnyi kényszerszünetet követően - újra repülhetnek a lengyel légierő MiG-29-es vadászgépei. Egyelőre természetesen még jelentős korlátozásokkal, hiszen a hajózóállomány a hosszú kihagyás miatt elveszítette a jogosításait, amit hónapokba telik visszaszerezni. Addig rengeteg tantermi, szimulátoros gyakorlás és kétkormányos ellenőrző repülés szükséges.

Égi rajztábla

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Szinte a merevszárnyú, motoros repüléssel egyidős a gépekkel végzett reklámozás. Ennek egyik speciális és tegyük hozzá, roppant látványos területe az égbolt festővászonként történő használata - még akkor is, ha ez néha komoly problémákat és fegyelmi tárgyalásokat hoz a mutatványt tökéletesen végrehajtó pilóták számára.

Kamikaze tours

Kárpáti Endre

aranysas.hu

Japán. A felkelő nap országa rendkívül izgalmas repülős szemmel. Gyakori repülőnapok, spotterbarát támaszpontok, ritka típusok, pörgős üzem, színes festések - csupa olyan dolog, ami vonzó célponttá teszi a katonai repülés szerelmesei számára.

HIGH BLAZE 2019

Jeroen van Veenendaal

aranysas.hu

A High Blaze sorozat legutóbbi eseményére 2019 nyarán került sor Olaszországban, a holland légierő állománya a hegyvidéken történő repülést gyakorolta. Az átszegdelt terep, a bonyolult leszállóhely és a gyorsan változó időjárás komoly kihívások elé állítja az ilyen műveletek végrehajtóit.

Szomorú vitézek

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Azt hiszem, amíg csak élek, emlékezni fogok 2013 augusztusának első hétvégéjére, a kecskeméti repülőnapra. Hogy miért? Öt, gyönyörű óriási, ragyogó fehérre és égszínkékre festett Szu-27-es állt tőlem alig pár méterre. Az utolsó békeévben az Orosz Vitézek látogattak el hozzánk és tartottak a szó minden értelmében zajos sikert arató bemutatót. Tovább »

Megtagadott felszállás

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Az 1950-es években nagy számban álltak szolgálatba a különböző helikoptertípusok. Az akkoriban megjelenő szovjet Mi-4 a közepes kategóriát képviselte. Bár hazánkban enyhén szólva nem lett sikeres, a világ más tájain komoly karriert futott be.

Sugárhajtású hobbirepülő

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A hidegháború idején számos nagyteljesítményű harci típus jelent meg, ezek kiszolgálásához jól képzett hajózókra volt szükség. A légcsavaros technikán oktatott növendékek nem ülhettek át rögtön az első vonalbeli eszközökre, ezért a sugárhajtású kiképzőgépekre is egyre nagyobb igény mutatkozott.

Kiszínezett múlt

Gál Gergely

aranysas.hu

Ha visszagondolunk a huszadik század első felének történelmi eseményeire, javarészt fekete-fehér képek ugranak be, hacsak nem éltük át személyesen őket. Fekete-fehér képeket nézegetve pedig akaratlanul is elvonatkoztatunk: az egy másik világ volt, azok a színtelen emberek biztos nem is olyanok, mint mi - megszakad a kapcsolat a jelen és a múlt között. A modern technológiának köszönhetően azonban manapság már bárki életre keltheti kedvenc fekete-fehér képeit. Így a szereplők megelevenednek, és sokszor csak a színek láttán döbbenünk rá, mit is ábrázolnak valójában a felvételek, hogy azok az emberek ugyanolyan hús-vér személyek, mint mi vagyunk. Hogy 1944-ben is ugyanúgy kéklett a nyári égbolt, és a nap ugyanolyan sárgára szívta ki a füvet a mezőkön, mint ma. Hirtelen az egész valósággá válik.

Az utolsó dobás

Kiss Roland

aranysas.hu

1945-re kibővült a Reich feletti légi háború szereplőinek száma. A megcsappant erejű német védők immár az amerikai és brit légierők mellett a szovjettel is szembenéztek.

Áruló, vagy hazafi?

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

A negyedik legeredményesebb 2. világháborús francia ászpilótáról mintha megfeledkeztek volna a történelemkönyvek. Nem tudtak mit kezdeni a sikereivel, mivel Le Gloan nem csupán a németek és olaszok ellen harcolt, de a Vichy-kormányzat szolgálatában korábbi szövetségeseik, a britek ellen is halálos elszántsággal küzdött. Azóta is tart a vita arról, hogy ez a kemény és tehetséges harcos áruló volt-e, avagy inkább az utolsó csepp vérével is Franciaországot szolgáló hazafi?

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

A TOP GUN magazin megjelenése 1990 októberében minden szempontból hiánypótló volt. A Magyar Királyi Honvéd Légierő történetének bemutatását, valamint a veteránok felkarolását a magazin egyik szent kötelességének tekintette. Sikerült erre a feladatra megnyerni Tobak Tibort, akitől első kézből kaphattak információt az olvasók a légi harcokról, a hősökről és a hősi halottakról. Azóta lassan két évtized telt el úgy, hogy az Aranysas felelevenített ugyan sok eseményt és hősies csatát a második világháborúból, de átfogó cikksorozat még nem készült a magyar pilóták küzdelmeiről. Ezt a hiányt igyekszem pótolni minél több visszaemlékezéssel és naplórészlettel. Az időrendet követve bemutatom a legfontosabb eseményeket a kezdetektől a háború végéig. Főleg az elmúlt időszakban felnőtt korosztályok figyelmébe ajánlom a következő történeteket, mert hiszek abban, hogy nem merülhet feledésbe a magyar pilóták helytállása!