Archívum - 2020. március
Unokáik is repülni fogják
Kővári László
Az orosz légierő első ötödik generációs harci repülőgépe lassan túljut a prototípus stádiumon, noha még számos megoldandó probléma áll a fejlesztők előtt. Mivel az első példány 2010. január 29-én repült először, az azóta eltelt évtized jó alkalmat ad arra, hogy áttekintsük a típus helyzetét - már amennyire az lehetséges a hiányos információk alapján.
Jobb későn, mint soha
Kővári László
2019 decemberében új típussal bővült az orosz légierő eszköztára, miután hivatalosan átvették az első sorozatgyártott Mi-38-ast. A hányatott sorsú helikopter méltán pályázhat a leginkább elhúzódó fejlesztésű és legnagyobb késedelmet elszenvedett típus kétes címére, de az öröm korai, hiszen ahhoz, hogy a gépet harci körülmények között is alkalmazni lehessen, nemcsak a személyi állomány még hátralévő kiképzésére, hanem műszaki módosításokra is szükség lesz.
Hidegvérrel
Kővári László
A repülés története sajnos bővelkedik azon eseményekben, amelyek során civil utasszállító repülőgépek lettek fegyveres vagy egyéb rossz szándékú akciók áldozatai. A csúcstechnológia korában, amikor már szinte bármilyen információ könnyedén hozzáférhető, az emberi nemtörődömség, hozzá nem értés, elvakultság újra és újra megismétlődik és ártatlanok százainak halálát okozza.
Acélkirakós
Trautmann Balázs
Darabokból, méghozzá nem is akármekkorákból. Az egymás mellé helyezett, félkész modulok mérete illik ahhoz a hajótesthez, amely teljesen felszerelve 100 ezer tonnányi vizet képes kiszorítani. Nem mellékesen pedig egy teljes repülőezrednek otthont adni, békében és háborúban egyaránt.
Sugárhajtású angyalok
Sáry Zoltán
A világ egyik leghosszabb múltra visszatekintő bemutató formációja az amerikai haditengerészet és a tengerészgyalogság közös csapata. A jellegzetes kék színű gépek a repülőnapok sztárjai, szerepeltetésükért tolonganak a különböző rendezvények szervezői. Tovább »
Kalandorok kíméljenek
Trautmann Balázs
A nyakas gallok mindig is legendásak voltak a rugalmas fegyverértékesítési gyakorlatukról. Ennek volt kiemelkedően izgalmas példája a Cherbourg-ban gyártott Sa’ar 3-as rakétanaszádok titokban történt Izraelbe menekítése 1969-ben (Operation Noa), vagy éppen az argentin légierő Super Étendard-jainak értékesítése, a brit hajókat megtizedelő Exocet hajók elleni rakétákkal egyetemben.
Kamikaze tours
Kárpáti Endre
Japán. A felkelő nap országa rendkívül izgalmas repülős szemmel. Gyakori repülőnapok, spotterbarát támaszpontok, ritka típusok, pörgős üzem, színes festések - csupa olyan dolog, ami vonzó célponttá teszi a katonai repülés szerelmesei számára.
Több mint bombázó
Sáry Zoltán
A stratégiai bombázógépek általában nagyméretű szerkezetek, melyek a legtöbb esetben kevésbé mozgékonyak, azaz lomhák. Volt azonban egy olyan típus, amely vadászgépekhez hasonló fürgeséggel rendelkezett.
Kémek a kordillerák felett
Polgár Tamás
1998. október 16-án Londonban emberiségellenes bűntettek miatt letartóztatták a gyógykezelésre odautazó Augusto Pinochet tábornokot, Chile korábbi államelnökét. Általános megrökönyödésre Margaret Thatcher volt miniszterelnök, aki akkor már ritkán bukkant fel a nyilvánosság előtt, vehemensen kiállt a volt diktátor mellett. Személyesen kereste fel a házi őrizet alá helyezett Pinochetet, és nyilvános beszédet tartott a Konzervatív Párt blackpooli gyűlésén, ahol a brit nép barátjának nevezte az emberiségellenes bűntettekkel vádolt tábornokot.
Az utolsó dobás
Kiss Roland
Az 1944-es harcok súlyos veszteségeit és a szövetséges erők nyomasztó létszámfölényét a Luftwaffe - utolsó elkeseredett próbálkozásként - a csodafegyverekkel igyekezett ellensúlyozni. Olyan technológiákkal, amelyek messze felülmúlják a túloldalon rendszerben álló gépeket. A dolog fonákja, hogy egy részük már korábban is rendelkezésre állt, de a felső vezetés, élén Hitlerrel akadályozta a fejlesztést és a sorozatgyártás beindítását, holott ezek némelyike alapjaiban változtatta volna meg a légi háború esélyeit.
A 22-es csapdája
Obuch László
Joseph Heller halhatatlan szatírájának címe szállóigévé vált az egész világon. A történet hangulatát és mondanivalóját visszaadni mozgóképen elvetélt feladatnak tűnt 1970-ben, de még 2019-ben is. Mégis két remekművet kaptunk teljesen más szemszögből megközelítve a háborút és a könyvet.
A Matterhorn hadművelet
Varga Csaba Béla
A nyugati szövetségesek a Pearl Harbor-i támadás óta szerettek volna visszavágni Japánnak, a szigetország azonban sokáig elérhetetlen, távoli célpontnak tűnt. A helyzet csak a félelmetes B-29 Superfortressek hadrendbe állításával változott meg. Már csak halálmegvető bátorságú hajózókra és néhány kedvező helyen lévő bázisra lett volna szükség a sikerhez
Velünk élő múlt
Magó Károly
A Magyar Szárnyak a kor legjelentősebb hazai repülős folyóirata volt és természetesen a Ricsi század sikerei nem maradhattak ki a propaganda gépezetből.