Archívum - 2020. szeptember

Születésnapos tankpusztító

Kővári László

aranysas.hu

Az amerikai Hughes AH-64 Apache helikopter történetében a 2020-as esztendő két jelentős eseménnyel is kiemelkedik. A prototípus 1975. szeptember 30-án, azaz 45 évvel ezelőtt repült először, és idén, június 30-án adták át a 2500. példányt.

Mindenkinek van egy álma

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Nehéz elvonatkoztatni Donald Trump elnök személyétől az amerikai légierő leendő VIP-különgépeinek ügyét. Annyi biztos, hogy nagyon más lesz a sokfelé járt VC-25A-k utódja, és ez már a „repülő Fehér Házak” külsején is azonnal látható lesz.

Ráncfelvarrás

Kővári László

aranysas.hu

A kínai légierő csapásmérő kapacitása a hetvenes években főként az ősrégi, MiG-19-esből fejlesztett Q-5-ös és az Il-28-as alapján gyártott H-5-ös gépeken alapult, ami már nem volt kielégítő. A továbblépés szükségességét mutatta, hogy több gyakorlati, katonai szituációban képtelennek bizonyultak a légierő bevetésére, megfelelő repülőgépek hiányában.

Égi mindenesek

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Bár a katonai repüléssel kapcsolatban a legtöbb embernek először a pilóták jutnak az eszébe, a légi járművek fedélzetén számos egyéb szakterület képviselői is jelen vannak. Az egyik legrégebbi ilyen szerepkör a fedélzeti szerelőé, akinek mindig is szerteágazó feladata volt. Különösen igaz ez a változatos feladatrendszerben üzemeltetett szállítóhelikopterek esetében. Tovább »

Majdnem igazi érzés

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Drágák a modern katonai és polgári repülőgépek, s még drágább a hajózók élete. Nem árt, ha mindkettőt igyekszünk megóvni a veszélyes helyzetektől: erre remek eszköz a repülőszimulátor.

Mint egy akciófilmben

Polgár Tamás

aranysas.hu

Harci helikoptert valószínűleg nehezebb lopni, mint autót (még egyiket sem próbáltam), de akinek ilyesmi parkol a hátsó kertjében, jobb, ha vigyáz rá, különösen, ha most kapta a szovjetektől. Moammer Kadhafi líbiai elnök elfeledkezett erről, és így történt, hogy az amerikaiak beható vizsgálat alá vethettek egy Mi-25-öst, azaz a Mi-24D exportváltozatát. A nem mindennapi katonai akció mintha csak egy Tom Clancy-regényből lépett volna elő.

A „kevesek” emlékére

Kiss Roland

aranysas.hu

Az 1940. május 10-én indult német nyugati hadjárat hat hét alatt győzelmet aratott, Hollandia, Belgium, Luxemburg és Franciaország elesett. Május 26-tól megkezdték a Dunkerque-ben körülzárt brit és szövetséges csapatok evakuálását és június 4-ig közel 340 ezer katonát szállítottak át Angliába. A németek több békeajánlatot is tettek a háború kezdete óta, mivel Hitler erős szimpátiát érzett a britek iránt, ezért az Egyesült Királyságot inkább szövetségesei között kívánta tudni. A békeajánlatok visszautasításával azonban kezdetét vette az angliai csata.

Megkésett dicsőség

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Amikor az angliai csatáról esik szó, szinte mindenkinek a brit Spitfire jut az eszébe először. Bár az ikonikus típus valóban rászolgált a hírnévre, a vele együtt szolgáló bajtársa szintén legendává vált.

Adolf Galland

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Bár a második világháború története számos ászpilótát is felvonultat, a német Luftwaffe ilyen téren jelentősen megelőzte a többi légierőt. A tíz légi győzelmet elérő „experték” közül sokan kiváló parancsnokok voltak, közülük is kiemelkedett az a személy, aki a vadászrepülő fegyvernem vezetőjeként még a legfelsőbb vezetőknek is nemet mert mondani.

Battle of Britain

Obuch László

aranysas.hu

1969-ben Guy Hamilton rendezésében vászonra került az angliai csatát bemutató filmalkotás. A készítés során hatalmas nemzetközi erőforrásokat mozgósítottak. Az akkori árfolyamon 17 millió dolláros költségvetés és a korabeli repülőgépeket felsorakoztató hatalmas filmes légierő meghozta az elismerést a stúdiónak, valamint a brit nemzetnek, de az anyagi haszon késett.

Változások kora

Kárpáti Endre

aranysas.hu

A harmincas évek elején a repülőgép-fejlesztés üteme hihetetlenül felgyorsult. Az elméleti kutatások eredményeit több-kevesebb sikerrel ültették át a gyártók a gyakorlatba. Viszont a haladás gyors irama miatt, ami az egyik nap még forradalmi újdonságnak számított, nagyon hamar el is avulhatott - mint ahogy az történt a Boeing P-26-os vadászgéppel is.

Harcokban is bizonyított

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A világ légierői széles körben használnak sugárhajtású oktatógépeket, melyek fő feladata a jövő vadászpilótáinak haladó kiképzése. Az olasz ipar ezen a téren is az élvonalba tartozik. Sőt, az általuk készített ilyen eszközök gyakran még a harctéren is kiválóan helytálltak.

Az elfelejtett hadsereg

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

Amerikai önkéntesek kis csoportja már az USA hadba lépése előtt harcolt kínai földön a japánok ellen. A helyzetük cseppet sem javult, amikor átvették őket a fegyveres erők állományába. Többszörös túlerő ellen küzdve úgy érezték, hogy otthon mindenki megfeledkezett róluk.

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

Az 1942-es frontszolgálat első időszakában a távolfelderítők olyan sok eredményes légi harcot vívtak, hogy a gépszemélyzetek közül többen ászok lettek. Augusztusban végre a vadászpilóták mellé szegődött a szerencse és légi harcba kerültek a Héják is. A hídfők felett járőröző vadászok megmutathatták a rátermettségüket. A csatákban résztvevő Lantos Győző tizedes (Csipes Ferenc olimpiai- és világbajnok kajakozó nagyapjának) naplója alapján arról is képet kaphatunk, hogy miként látta egy harcoló katona a felette zajló eseményeket.