Archívum - 2021. március
Az űrhaderő rekordere
Kővári László
Nem, nem a hajdani SR-71-esről, és nem is a kísérleti X-15-ről van szó, amelyek annak idején letarolták a rekordlistákat. Napjainkban nem túl nagy hírverés, sőt inkább titkolózás mellett létezik egy, az Egyesült Államok légierejének alárendeltségében üzemelő típus, amely nemhogy csak a hiperszonikus sebességtartományban repül, de 20 Mach feletti tempóban naponta többször is elhalad felettünk. Igaz, nem a légkörben, hanem azon kívül - az űrben.
Megszolgált öregkor
Trautmann Balázs
Kevés látványosabb bemutatkozást ismer a haditechnika világa, mint a 2K12 Kub csapatlégvédelmi rakétarendszer belépője 1973 októberében, a híres Jom Kippur-háborúban. Az izraeli légierőt meglepte a modern, szovjet technika felbukkanása a frontokon és emiatt komoly veszteségeket szenvedett el.
A tengeristen óriás fia
Kővári László
Hetvenes évek közepe: kellemes melegben a Csepel-szigeten elterülő tököli légi bázis délkeleti pályavégénél pihenek a szögesdrót kerítés mellett, közel 20 kilométer bringázás után. Nyári szünet a suliban. Előtte dilemma, hogy menjek a „Palára” (Palatinus strand) „palánkbérlettel” (belépő váltás nélkül, a kerítésen átmászva) csajozni, avagy nem.
A legnagyobb benzinkút
Sáry Zoltán
Amikor a légi utántöltésről esik szó, a legtöbb embernek a számos országban üzemeltetett KC-135 család ugrik be. Bár a négy hajtóműves konstrukció igazán lenyűgöző méretű, az amerikai légierőnek még nagyobb kapacitású típusra is szüksége volt.
Rendhagyó karrier
Kővári László
Az Egyesült Államok légierejének történetében példátlan módon két évtizedes szünetet követően megint rendszeresítik egy régi típus új gyártású példányait. Hamarosan elvégzi első repülését az F-15EX, amelyből egyelőre csak kis mennyiségre, mindössze nyolc példányra van aláírt szerződés, de hosszabb távon legalább 144 vagy - ahogy egyes források becsülik - akár kétszáz új „Sas” kerülhet az USAF állományába még ebben az évtizedben, nem számítva az esetleges exportot.
Tito légiereje
Sáry Zoltán
A rendszerváltás előtti időszakban egyetlen déli szomszédunk volt. Bár Jugoszlávia szintén kommunista berendezkedésű országnak számított, mindig a maga útját járta. Mindez a légierőre, illetve a repülőiparra is hatással bírt.
Fegyverbarátság
Filip Modrzejewski
A modern hadviselés jelentős részét képezik a légi mozgékony műveletek. A helikopterek és szárazföldi csapatok által közösen végzett bevetések igen fontosak, különösen magashegyi környezetben. Tovább »
A sivatag kalóza
Obuch László
Az 1991-es Sivatagi Vihar hadművelet keretében a Royal Air Force a koalíciós erők tagjaként vett részt. Igaz, hogy a légtérben az Egyesült Államok töltötte be az irányító és vezető szerepet, de mellette a brit légierő volt a második legnagyobb kontingens a szövetségben. A szigetország részéről Operation Granby néven azonosított hadműveletben a legmodernebb haditechnikáját vitte magával a RAF, végül mégis az egyik nyugdíj előtt álló típus húzta ki a slamasztikából a hadvezetést.
Távoli rokonok
Sáry Zoltán
Hatalmas méretének, illetve gazdaságának köszönhetően Brazília az egyik legjelentősebb dél-amerikai ország. A katonai repülést tekintve szintén fontos szerepet tölt be. Légiereje nyolcvan éve vált önállóvá, ennek kapcsán érdemes áttekintenünk a történetét.
Helyszíni közvetítés
Trautmann Balázs
Az egész világot bejárta a német Hindenburg merev testű léghajó katasztrófájának híre. Nem véletlenül: az 1937. május hatodikai tragédia volt az egyik legelső, végzetes légi esemény, amelyet gyakorlatilag végigfotóztak a tudósítók. Sok minden ment aznap füstbe, nem csupán az LZ 129-es…
Svédcsavar
Kárpáti Endre
Az égető vadászgép-hiányt az előző részben bemutatott FFVS J 22-essel sikerült orvosolniuk a svédeknek. De tudták, hogy az apró csillagmotoros csak átmeneti megoldás, hosszú távon egy nagyobb teljesítményű gépre volt szüksége a Flygvapnetnek.
Sólyom végveszélyben
Obuch László
1993. október 3-án az Egyesült Államok hadserege Szomália fővárosában a helyi milícia vezére, Mohamed Farrah Aidid legfontosabb embereit próbálta egy gyors rajtaütés keretében elfogni. A Gótikus kígyónak elnevezett akció a téves felderítés, hibás tervezés és rengeteg apró közjáték következtében balul sült el és rengeteg emberéletet követelve került a történelem sötét lapjainak egyikére.
Tűzokádó őrangyalok
Varga Csaba Béla
A britek 1941 végén hatalmas pofont kaptak a japánoktól, akik más értékes gyarmatok mellett elragadták az India kapujának tartott Burmát is. Az évekig tartó elkeseredett dzsungelharc után azonban elérkezett a nagy angol ellentámadás ideje. A győzelem kivívásában komoly szerep jutott a Királyi Légierőnek, mindenekelőtt a RAF híres Spitfire vadászainak.
Velünk élő múlt
Magó Károly
1943. január 19-én a magyar csapatoknak rövid időre sikerült rést ütni a szovjet bekerítésen. Azonban a szovjetek ellentámadása miatt a gyűrű ismét bezárult.