Archívum - 2023. október

Távolbalátók

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Több évtizede nem látott váltást kísérhetünk figyelemmel napjainkban. Lassan elköszön a nagy hatótávolságú radarrendszerrel felszerelt légtérellenőrző repülőgépek második generációja, de már itt is van az utódja. Kisebb, mint az előd, de a célpontok is összementek időközben…

Kicsi a bors, de erős

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Napjaink sztártípusai mellett számos olyan konstrukció is hadrendben áll, amely nem olyan látványos, mégis fontos feladatot végez. Ilyen például az olasz-brazil közös AMX, amely éles bevetésekben is bizonyított.

Eladósorban a JAS 39NG

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Az már (szinte) biztos, hogy a semleges Svédország utolsó, saját fejlesztésű vadászbombázója lett a JAS 39NG Gripen, a legokosabb „kisvas”. Az országot - kis szerencsével - magazinunk decemberi számának megjelenésekor már NATO-taggá fogadhatja a katonai szövetség minden tagállama. Kérdés, hogy a nagy családba lépés segít-e a típus exportesélyein… Tovább »

Variaszárnyú veterán

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Az orosz légierőt a kettősség jellemzi: a legmodernebb eszközök mellett számos „öreg harcost” is hadrendben tart. Jó példa erre a bombázó fegyvernem, melynek gerincét a fél évszázados Backfire jelenti. Olyannyira, hogy váltótípus még csak nem is látszik.

Hidegháborús évek

Simon László

aranysas.hu

A második világháború légi hadműveleteiben igen domináns szerepet játszottak a szemben álló erők bombázórepülői. Szinte természetes, hogy az újjászerveződő demokratikus légierő hadrendjében is automatikusan számoltak egy ilyen egységgel, amire már 1945 márciusában, a Szövetséges Ellenőrző Bizottság szakértőjéhez eljuttatott átiratában az V. (légügyi) csoportfőnök konkrét utalást tett. E szerint az első szervezési szakaszban kettő vadász, kettő felderítő, egy bombázó, egy szállító, egy futár és három kiképző századdal rendelkezett volna a tervezett légierő, összesen 280-300 darab repülőgéppel.

Gladiátorképző

Gian Carlo Vecchi

aranysas.hu

Magazinunkban már számos alkalommal mutattunk be a NATO légtérvédelmi missziójában szerepet játszó alakulatokat. Ezúttal a délkeleti szárnyra látogattunk, ahol napjainkban a Baltikumhoz képest is feszültebb a helyzet. Tovább »

Helsinki megmentői

Kárpáti Endre

aranysas.hu

Finnország több tucatnyi kisebb-nagyobb katonai múzeummal rendelkezik. Bejárhatók a Téli háború helyreállított bunkerei, és magas színvonalú önálló fegyvernemi kiállítások is megtekinthetők. A légvédelemé Helsinki egyik elővárosában található.

Hazatérés

Tőrös István

aranysas.hu

Ha csak ideiglenesen is - de méltó helyére került a világűrből visszatért Szojuz-35 űrhajó leszálló egysége. A szolnoki RepTárban Valerij Kubaszov magyar társa, Farkas Bertalan idézte fel az érdeklődők előtt a 43 évvel ezelőtt történteket. A fiatalabb olvasóink kedvéért érdemes bemutatnunk a veszélyes manőver pillanatait - az idősebbek számára pedig a budapesti fogadtatás eseményeit. Ma már rutinosan tudunk világszínvonalú rendezvényeket szervezni, de mindez 1980-ban történt!

Tűzfüggöny az éjszakában

Fábri László

aranysas.hu

2023. március elején négy év kihagyás után rendezték meg újra Ausztráliában az Avalon Airshow-t, mivel a Covid miatt 2021-ben először elhalasztották, majd véglegesen törölték a repülőnapot. Sajnos erre az időszakra esett a Királyi Ausztrál Légierő alapításának 100-adik évfordulója is, így a centenáriumi ünnepségeket sem tarthatták meg.

Jobb mint újkorában

Obuch László

aranysas.hu

1942-ben a Focke-Wulf Fw 190 egyértelműen fölényben volt a Spitfire Mk. Vb-vel szemben. Nagy nyomás nehezedett a Supermarine Aviation Works gyárra, hogy a vadászrepülőgépeiket a friss fejlesztésű, kétfokozatú feltöltővel rendelkező Merlin motorral sorozatgyártásba állítsák. Az új típus hatalmas teljesítménybéli ugrásnak számított elődeihez képest. Ezen cikk főszereplői háborús veteránok. A két Supermarine Spitfire Mk. IX, gyári számuk alapján egymás közelében készült el ugyanazon a szerelősoron. Különlegességüket fokozza, hogy még napjainkban is repülnek.

Bosszúvágytól vezérelve

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

Az angliai csatát jó okkal tartják a második világháború egyik legkönyörtelenebb, ugyanakkor - a hazájukat védő britek szempontjából nézve - leghősiesebb légi hadműveletének. Több mint 2300 szövetséges vadászpilóta küzdött a németek és az olaszok ellen, ám meglepő módon közülük csupán egy valakit, James Brindley Nicolsont tüntették ki a legrangosabb brit érdemrenddel, a legendás Viktória-kereszttel.

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

A honi légvédelemben és a fronton szolgáló pilótáknak is komoly harcokat hoztak a hónap utolsó napjai.