Archívum - 2024. március

Tűzcsapás az égből

Kárpáti Endre

aranysas.hu

A Gripenek beépített tűzfegyvere, a 27 mm-es Mauser BK 27 revolver-gépágyú több európai harci gép fedélzetén is megtalálható. A története egészen a második világháborúig nyúlik vissza - vagy esetleg még tovább? Tovább »

Valamit valamiért

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Ritka eset, amikor egy repülőgép-típus beszerzése világpolitikai jelentőségű alkudozások központi témája lesz. Márpedig pont ennek lehettünk szemtanúi, lassan több, mint egy esztendeje. A török taktika bevált, Svédország NATO-tagságának támogatásáért cserébe 23 milliárd dollárért 40 F-16V Block 70 Viper megvásárlására, és 79 Falcon felújítására kapnak lehetőséget. Tovább »

Szigetkaland

Kárpáti Endre

aranysas.hu

A Tajvani-szoros két oldalán egy nép két hadserege néz egymással farkasszemet. Korunk egyik válsággócába utaztunk, hogy a kerítés mellől megnézhessük az egyik fél légierejét.

Várakozási légtér

Trautmann Balázs

aranysas.hu

„Hej, hej Szokoli!” a kedvelt ukrán népdal is a sólymokról zeng, de nagyon, nagyon hosszú út vezet még az ukrán légierő első F-16AM Fighting Falcon-bevetéséhez. A történet eleje is rázós volt és jelenleg bizony még semmilyen garancia sincs arra, hogy a sokak által várt, a jelenlegi égi fronthelyzetet megfordító „csodacsatárként” tüntessék ki magukat a sokat látott vadászbombázók.

Szomjas vadászgépek

Gian Carlo Vecchi

aranysas.hu

A NATO Baltic Air Policing légvédelmi missziója már többször is szerepelt magazinunkban. Most nem valamelyik kontingens életét mutatjuk be, hanem érdekes gyakorlásra kísérhettünk el egy francia A330-ast

Áthidaló megoldás

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Magazinunk előző számában bemutattuk a brit Canberra családot, amely világszerte ismertté vált. A sikert mi sem bizonyítja jobban, hogy az USA is hadrendbe állította, sőt még gyártotta is.

Hatzerim: hat az egyben

Horváth Viktor

aranysas.hu

Nem titok, hogy a gyakorlatilag megalakulása óta állandóan hadban álló Izrael a hadiipari technológia tekintetében a világ élvonalába tartozik. Fegyverrendszerei, az azokban alkalmazott elektronikai berendezések színvonala vetekszik az USA-ban gyártottak minőségével. Az ország atomhatalom, igen kalandos úton vált azzá, információgyűjtő szervezete pedig rendkívül tapasztaltnak és rangosnak számít. Kézenfekvő a feltételezés, hogy légiereje rendelkezik eldugott, megközelíthetetlen bázissal, ott, ahol a madár se jár. Magától értetődik, hogy egy ilyen légitámaszpontnak ideális hely lenne a Negev-sivatag.

A franciák válasza

Dorn József

aranysas.hu

Angliának ott volt a Spitfire. A németeknek (és nekünk) a Messzer. Az amerikaiaknak a P-51 Mustang. A japánoknak a Zero. Minden hadviselő félnek volt egy vadászgépe, amely hozzátartozott az identitásához, jellemezte a katonai filozófiáját, amivel azonnal azonosítja az országot minden repüléskedvelő. Franciaországnak, ha nem kerül leigázásra már a háború kezdetén, ez a Dewoitine D.520 lehetett volna.

A győzelem fegyvere

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Talán sok olvasónk emlékezhet a rendszerváltás előtti kifejezésre: a győzelem fegyvere. A propaganda így magasztalta a második világháborús szovjet haditechnikát, melyek közül nagyok sok idehaza is rendszerbe állt. Ilyen volt a Tu-2 is, amely máshol sikeres, nálunk viszont nem éppen dicsőséges karriert futott be.

Fegyverkovácsok

Obuch László

aranysas.hu

Az F-86-os az első amerikai sugárhajtású vadászgépek közé tartozott, amelyek a második világháború után légiharcokat vívtak. A koreai háborúban bizonyíthatta képességeit a szovjet MiG-ek ellen. A USA szövetséges országainak egy részében is gyártották és alkalmazták a típust. Talán az egyik legszebb vonalú repülőgép volt a maga korában, melyből napjainkra csak néhány repülőképes állapotú maradt. Egy példány nemrégen kezdett új életet a tengerentúlon.

Aki megfejtette a Zero titkát

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

A Pearl Harbori-i támadás után sokáig a japán Mitsubishi cég Zero vadásza számított a csendes-óceáni hadszíntér legjobb repülőgépének. A nyugati szövetségesek képtelenek voltak legyőzni és senki sem értette, hogy az A6M mitől ennyire hatékony, gyors és fordulékony. A gép titkait végül egy viharos múltú autószerelő, a később feltalálóként is szép sikereket elérő Gerhard Neumann fejtette meg.

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

Október második felében is súlyos küzdelmek vártak a magyar hajózókra. A gyorsbombázók az oroszok földi csoportosulásait támadták, vadászpilótáink vörös és fehér csillagos egy- és kétmotoros gépek ellen harcoltak.