Archívum - 2024. július
Akaratos oroszlánok
Tőrös István
Sikeresen lezajlott a csehországi Časlav légi bázison megrendezett Lion Effort többnemzetiségű gyakorlat. Az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár kecskeméti bázisáról indult magyar csapaton kívül a házigazdáktól, és a friss NATO tag Svédországból vettek rész JAS 39-esek. Thaiföld - a nagy távolság miatt - ismét csak hajózókat küldött, hogy a hátsó ülésben repülve vegyenek részt a feladatokban. Tovább »
Kerítésépítők
Trautmann Balázs
A 2014-es első, majd a 2022 óta tartó második, Ukrajna elleni orosz fegyveres támadás tökéletes pontossággal mutat rá arra: Nyugat-Európa és a NATO jelenleg erős korlátokkal küzd még az önvédelem területén. Ezek a korlátok nem csak a (bel)politika, de bizony a fegyveres erők, így a légierő és a légvédelem területén is jól megfigyelhetőek. Kérdés, ezzel a tudással ki mit kezd… Tovább »
Égi szekerek hajtói
Kárpáti Endre
A görögországi Iniohosz - Szekérhajtók - hadgyakorlat idén is számos résztvevőnek biztosított izgalmas lehetőséget, hogy nemzetközi környezetben is komoly jártasságra tegyenek szert.
Futurisztikus elképzelések
Sáry Zoltán
Ha azt mondjuk: szovjet nehézbombázók, valószínűleg a legtöbb embernek a Tupoljev iroda legendái jutnak elsőként eszébe. Pedig Mjaszicsev és gárdája is legalább olyan érdekes típusokat álmodott meg.
A bátorság iskolája
Trautmann Balázs
A katonai repüléssel kapcsolatban majdnem mindig a fürge vadászgépek, a halálos terhüket precízen az ellenségre zúdító bombázók vagy éppen a talajszinten életveszélyes harci helikopterek kerülnek az előtérbe. Pedig akadnak még más, érdekes és izgalmas feladatok - például a világ végi, ember alig járta területeken…
Célkeresztben
Szalay-Berzeviczy Attila
A repülés az első világháború kitörésekor még jócskán gyermekcipőben járt. A Wright testvérek első irányított és tartós levegőbe emelkedése még csak alig tizenegy évvel korábban történt, amikor kétfedelű repülőgépük az észak-karolinai Kitty Hawkban levegőbe emelkedett. Nemrég jelent meg „A nagy háború százéves nyomában” című könyv második kötete, mely „Háború a nyugati front felett” címmel külön fejezetet szentel az első világháborús repülőgépeknek.
Bázis útikalauz
Horváth Viktor
A repülés iránt érdeklődők a ködös Albion szigetén két helyen is találnak olyan rendezvényt, amelyek a világ más tájain zajlókhoz képest - ha nem feltétlenül látványosabbak is - mindenképpen nagyobb szabásúak, vendéglétszámban felülmúlnak szinte minden mást. Mondhatjuk, hogy jelentőségük globális, akár az üzleti, akár az idegenforgalmi oldalról vizsgáljuk. Farnborough és Fairford közül most a második helyszínnel ismerkedünk meg.
A teljesítmény bajnokai
Sáry Zoltán
A modern repülés elképzelhetetlen lenne gázturbinák nélkül. Cikkünkben bemutatjuk, milyen fajtái vannak és hogyan működnek az ilyen erőforrások.
Nevük áruvédjegy
Horváth Viktor
Ha ma a spanyol autó kerül szóba, akkor többnyire a jól megszokott SEAT-ra gondolunk, de a két világháború között volt egy márka, amely minőségben és árban is a csillagos eget ostromolta. Csak a legelőkelőbbeknek jutott belőle, hiszen a Hispano-Suiza luxusautói a Rolls-Royce, a Horch, a Maybach, és a Duesenberg vetélytársai voltak. 6 és 12 hengeres, még az akkori mércével is gigantikus motorok hajtották ezeket a csodákat. Nem véletlenül került a kerekek fölé 7-11 liternyi hengerűrtartalom, gyártójuk hozzászokott a teljesítményhez, ugyanis az üzem konstruktőrei alkották meg az Antant csúcs-vadászgépeinek, a SPAD-oknak a hajtóműveit is.
Megkésett emlékezés
Scheinring Endre
Amikor 2001-ben Steven Spielberg és Tom Hanks úgy döntött, megpróbál egy újabb bőrt lehúzni a Ryan közlegény megmentése által három évvel korábban teremtett zsánerről, újfent bebizonyosodott, hogy a páros ritkán nyúl mellé. Az Elit alakulat című minisorozat jó arányérzékkel felmelegítette azt az elegyet, ami már a Normandiában játszódó „klasszikus” esetében is garantálta a közönségsikert: az egyszerű amerikai állampolgárok, eposzi látványú, dinamikusan fényképezett, és a feszültség fenntartásához szükséges mértékben naturalisztikus harcjelentekben küzdenek egy jobb világ megteremtéséért, két összecsapás között néha picit moralizálva, de soha meg nem kérdőjelezve a feladat végrehajtásának elsődlegességét.
A Mennyei Palota őrei
Schuminszky Nándor-Vincze Miklós
„Legyen az ország kicsiny, s a nép kevés; bármily sok szerszám volna, ne éljenek vele; az emberek halálukig ne bolyongjanak messzire...” - javasolta Lao-Ce a Tao Te Kingben (Weöres Sándor versfordítása szerint) két és félezer évvel ezelőtt. Azóta sok víz lefolyt a Jangcén és a Középső Birodalom, a bolygó legrégebbi folytonosan létező államalakulata immár nem csak a nemzetközi, hanem bolygóközi viszonylatban is megkerülhetetlen szereplővé kezd válni.
Rövid portugál nyaralás
Varga Csaba Béla
Az amerikai 94. vadászrepülő század tagjai sokáig nem tudták eldönteni, hogy bajtársuk, „Boldog Jack” szerencsés, avagy épp ellenkezőleg balszerencsés pilóta-e? Ez a hajózó ász ugyanis úgy élt át számos kalandot a második világháború során, hogy közben többször is járt a biztos halál árnyékában. A megpróbáltatásai egy váratlan és cseppet sem szándékos portugáliai nyaralással kezdődtek.
Velünk élő múlt
Magó Károly
December vége ismét intenzív légi harcokat hozott. Volt, amikor a magyar vadászok kerültek ki győztesen, de gyakran a mi veszteséglistánk is növekedett.