Archívum - 2024. szeptember
A nagy túlélőshow
Trautmann Balázs
Ritkán látott viharokkal és vitákkal övezett a legújabb amerikai vadászbombázó típus - már a fejlesztési tervek bejelentésének első pillanatától fogva. Ahhoz képest, hogy „csak” egy több évtizede használt és bevált család, az F-15 Eagle alaposan továbbfejlesztett és modernizált változatáról van szó, egészen hihetetlen indulatok lángoltak fel a magyar szakcsoportokban és a külföldi fórumokon, sajtótermékekben, blogokban és podcast-ekben. Pedig, mint oly sokszor, kényszer szülte ezt a megoldást is… Tovább »
Átjáróház
Sáry Zoltán
A hajófedélzetre szánt típusok többségét direkt erre a speciális szerepkörre tervezik. Természetesen olyan helyzet is létezik, amikor a meglévő technikát alakítják át erre a cseppet se egyszerű feladatra. Tovább »
Átmeneti megoldások
Sáry Zoltán
Bár a szovjet haditengerészet érdeklődést mutatott a repülőgép-hordozók iránt, ehhez a hagyományos egységek helyett „speciális cirkálókat” állított szolgálatba. Ezeket helyből felszálló harci gépekkel látták el, a csúcsot pedig egy különleges típus jelentette.
Égi őrző-védők
Kárpáti Endre
A második világháborús nehézbombázók lövészei meglehetősen bonyolult tornyaikból vívták élet-halál harcukat a támadó vadászgépekkel.
Kigyók és indiánok
Horváth Viktor
A nagy kasszasikerek is ugyanúgy kétféleképpen kezdődhetnek, mint bármi más az emberi ambíciók sorában: vagy azonnal megy minden, mint a karikacsapás (vélhetőleg ez a ritkább eset), vagy nagy nehezen, verítékkel és kudarcokkal szegélyezett úton válik valaminek a gyártása sikertörténetté. Ebben a cikkben az utóbbira találhatunk példát. Persze aminek a megálmodása is évekbe telt, annak a megalkotása sem lehetett egyszerű.
Tiszteletkör
Joris Van Boven és Alex Van Noye
A normandiai partraszállás a második világháború egyik ikonikus eseménye volt, melynek kapcsán minden évben légi megemlékezést is tartanak. Az idei kerek évforduló talán még érdekesebbé tette az ünneplést.
Kiskirályok
Trautmann Balázs
A haditengerészet speciális területe a repülőgép-hordozók építése, üzemeltetése és hatékony alkalmazása. Itt ma teljesen egyértelmű az amerikai fölény - de a kép ennél sokkal színesebb. Nem csak Kína jön felfele rohamtempóban, de számos állam használ kisebb méretű, hagyományos meghajtású hordozókat. Még akkor is, ha nem is annak hívják...
Bázis útikalauz
Horváth Viktor
Általában egy repülőtér történetében a múlt eseményei hangsúlyosabbak, a világháborúk, vagy az azóta lezajlott konfliktusokban való részvétel. Hiszen a jelen fontosságát, szerepét nem tudjuk megítélni, nincs még meg a megfelelő távlatunk hozzá. A Mihail Kogălniceanu esetében ez érdekes módon fordítva van. A jövőbe ugyan nem látunk, de ha a tervek megvalósulnak, akkor a Fekete-tenger mentén, a Constanțától mintegy 25 kilométerre északra megépült légitámaszpont a következő egy-két évtizedben biztosan a legizgalmasabb, legfontosabb időszakát éli majd meg, ezzel együtt a térség egyik meghatározó katonai bázisa lesz.
Célpont: London!
Scheinring Endre
Amikor 1915. január 19-én a német császárság léghajói a maguk komótos tempójában beúsztak Kelet-Anglia fölé, majd a csatorna partján elterülő városokat elérve megszabadultak bombaterhüktől, egy pillanatra úgy tűnhetett, hogy a nagy „vizesárok”, melyből a Brit-szigetek erődként emelkedtek ki, az ipari forradalom által megindult technológiai fejlődésnek köszönhetően kezd veszíteni jelentőségéből. Csakhogy amint a szigetország lakói felocsúdtak az első bombázások okozta sokkból, hamarosan megtalálták a módját annak bizonyítására, hogy a kormányozható léghajó nem más, mint egy lomha dinoszaurusz, mely a harctér felett kihalásra ítéltetett.
Nevük áruvédjegy
Horváth Viktor
Ismét egy olyan gyártó történetével ismerkedhet meg az olvasó, amely kevés típussal gazdagította a kék eget. Hogy a nagyok közül vegyünk példát, a Boeing termelési kapacitásához képest eltörpült a vállalat teljesítménye, de egy-egy gyártmánya mégis ismertté tette, néhány területen versenytársait lekörözve egyértelműen a csúcsra jutott.
Aktív szolgálatban
Cseresznyés Balázs
Kalandozásunk ezúttal a brit fővárosba vezet bennünket. London azon kevés helyek közé tartozik, melyek a fapados jelzővel illetett légitársaságokkal akár a „reggel megyünk-este jövünk” mottóval is meglátogathatók. Ahogy egy régebbi szlogen mondta: „London közelebb van, mint gondolnád.” Ez persze igényel szervezést, jó időzítést, és a helyi (közlekedési) viszonyok ismeretét. Egy kis segítség: úticélunk a londoni Metro barna Bakerloo vonalán az Elephant and Castle megállótól 5 perces séta…
Egy osztrák fenegyerek
Varga Csaba Béla
1943. október 14-én hangos káromkodás hallatszott Vilniusban, a Luftwaffe-laktanya tiszti részlegében. A népszerű fiatal ász, Walter Nowotny százados tisztiszolgája hangosan szidta azt a jóindulatú, de igencsak balszerencsés mosodai alkalmazottat, aki megpróbálta egy vadonatúj nadrágra cserélni a szárítóról lógó megviselt ruhadarabot. Sok katona szerint ugyanis ez a varázslatos nadrág segített abban, hogy Nowotny a világon elsőként arasson 250 légi győzelmet!
Velünk élő múlt
Magó Károly
1945. január elején a magyar katonai repülők legfontosabb feladata a körülzárt Budapest felmentésére indított földi hadműveletek támogatása és az utánpótlás biztosítása volt..