Archívum - 2025. február

Pillantás a nagy falon túlra

Kárpáti Endre

aranysas.hu

A Kínai Népköztársaság repülőiparának legkomolyabb seregszemléjét kétévente rendezik meg. A hivatalos nevén Kínai Nemzetközi Légi- és Űrkutatási Kiállítás a ritka alkalmak egyike, amikor a messze földről érkezők is megismerhetik a helyi fejlesztéseket, és véleményt alkothatnak a közeli - vagy távolabbi elképzelésekből. Tovább »

Rakétapárbaj

Trautmann Balázs

aranysas.hu

Még az ukrajnai háború -­ sajnos -­ már megszokott csatazajában is nagyot szólt Oroszország 2024. november 21-i támadása. A célpont a kelet-ukrajnai Dnyipro volt, az alkalmazott fegyver pedig az először bevetett Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta.

Bázis útikalauz

Horváth Viktor

aranysas.hu

Az orosz Távol-Keletről legtöbbünknek Kamcsatka jut az eszébe, ha várost kell megnevezni, akkor jó eséllyel Vlagyivosztok az első befutó. Nincs is sok település erre, a gyér úthálózat miatt nehezen fenntarthatók a támaszpontok, laktanyák. Helyőrségre pedig szüksége van a világ legnagyobb országának errefelé is, méghozzá modern, és jól felszerelt egységekre. Itteni léptékkel kis távolságra húzódik a közvetlen tengeri határ az Amerikai Egyesült Államokkal, máig rendezetlen a viszony Japánnal a Kuril-szigetek miatt, és a világhatalmi ambíciókhoz elengedhetetlen egy kijárat a Csendes-óceánra. Az első két esetben a légierőé a felelősség, a harmadik viszont az AV-MF hatásköre. A rövidítés az Aviácija Vojenno -­ Morszkava Flotát, azaz a nyílttengeri flotta repülőalakulatait takarja.

Változó szélirány

Trautmann Balázs

aranysas.hu

A néha ellentmondásos döntéseket hozó Donald Trump ismételt elnökké választásával minden borul -­ de nemcsak a politikában, hanem az egyes amerikai haderőnemek életében is. Ez fokozottan érinti a légierőt, hiszen számos olyan projekt folyik jelenleg is, mely évtizedekre előre határozza meg a legfontosabb, távoli csapásmérési képességet jelentő „kék egyenruhások” életét és jövőjét.

Az utolsó délibáb

Sáry Zoltán

aranysas.hu

A francia repülés összenőtt a Dassault cég történetével, amit viszont a Mirage név fémjelez. A család több tagját bemutattuk már, most az utolsó következik.

Harcias csillagkép

Sascha Linkemeyer

aranysas.hu

2024 november első felében immár nyolcadik alkalommal tartották meg a CRUZEX-et. A legnagyobb latin-amerikai légierő gyakorlaton ezúttal 16 országból 3000 katona és 100 repülő eszköz vett részt. Tovább »

Nevük áruvédjegy

Horváth Viktor

aranysas.hu

Manapság Franciaország - ahogy Nagy-Britannia is „egycéges” országnak számít a repülőgépiparban. Néhány beszállítótól eltekintve a Dassault uralja a piacot, de régebben sok kisebb-nagyobb vállalkozás vágott ki magának egy-egy szeletet a hadimegrendelések tortájából. Kerek 60 évig egyikük a Breguet volt, amelynek ugyan legendás típusa nem született, de meghatározó, vagy ha úgy tetszik, „igásló” igen.

Matadorok armadája

Sáry Zoltán

aranysas.hu

Európában csak néhány nemzet rendelkezik repülőgép- hordozóval: az egyik közülük az Armada Española. A repülő fegyvernemük története még számos érdekességet is tartogat.

A felkelő nap légiereje

Horváth Viktor

aranysas.hu

1941-ben a japán támadások gyorsasága, hatékonysága és kegyetlensége sokkolta az amerikai és a térségben állomásozó brit, holland és ausztrál katonákat. Közlegénytől tábornokig senki nem talált megfelelő módszert a védelemre. Mentségükre legyen szólva, több, mint két évig minden figyelmük Európa felé fordult. Pedig, ha sikeresebb hírszerzés után elemezték volna a felkelő nap országának Kínában és más ázsiai területeken vívott küzdelmeit, talán hamarabb meglelik Hirohito császár diadalmas csapatainak ellenszerét.

Megmérni a végtelent

Vincze Miklós

aranysas.hu

„Sic itur ad astra”, azaz így megyünk a csillagokhoz, mondja a latin. Igen ám, de hogyan? Az emberiség mára űrszondákkal felkereste a Naprendszer összes bolygóját, illetve a 2006-ig szintén bolygóként számontartott Plútót is. A tőlünk legmesszebb járó -­ ráadásul mindmáig működő -­ ember alkotta űreszköz, az 1977 óta kifelé száguldó Voyager-1-es e sorok írásakor a Nap-Föld távolság közel 167-szeresére, mintegy 23 fényórányira jár, egy olyan tartományban, amit már joggal nevezhetünk csillagközi térnek.

Feltámadt az öreg tigris!

Kőszegi Sándor

aranysas.hu

Pozsgay Gyula illusztrációival eddig leginkább a hazai fantasy és tudományos-fantasztikus könyvborítókon, valamint társasjátékok grafikáin találkozhattak az érdeklődők. Két évvel ezelőtt azonban a francia és magyar piacon egyszerre jelent meg Gyula anyai nagyapjáról szóló képregényalbuma, Az Öreg Tigris, amivel sikerült bekerülnie a legnevesebb, repülős témákat feldolgozó alkotók közé. Első albuma, majd az azt követő Az ifjú Oroszlán pedig már Hollandiában és Lengyelországban is megjelent, ahol szintén nagy érdeklődéssel fogadták a magyar történelmi műveket.

A kivégzés elmarad

Varga Csaba Béla

aranysas.hu

Az egykor oly félelmetes német légierő 1944 késő őszére katasztrofális helyzetbe került. A nyugati szövetségesek gyakorlatilag ott csaptak le a magasból Hitler birodalmára, ahol csak akartak. Emiatt viszont komoly bajba került a Luftwaffe első embere, a korábban kikezdhetetlen tekintélyű, nagyhatalmú és könyörtelen Hermann Göring. A birodalmi marsall megpróbálta elhárítani magától a felelősséget: kapkodó, ésszerűtlen intézkedései következtében azonban hamarosan kirobbant a leghíresebb vadászpilóták egészen addig elképzelhetetlen lázadása.

Velünk élő múlt

Magó Károly

aranysas.hu

Áprilisra jóformán csak a csatarepülők és a vadászok maradtak bevethetőek. Ekkor már mindenki tisztában volt vele, hogy a háború heteken belül véget ér, már csak az volt a kérdés, hogy hol kell majd letenni fegyvert. Aki tehette megpróbált minél nyugatabbra vonulni, így elkerülni a szovjet fogságot.